Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Tunç Kira Davalarına Dair Konuştu: Arabuluculuk Dönemi Başlıyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kira davalarında arabuluculuk döneminin başlayacağını ve mahkemelerin iş yükünün azalacağını söyledi.
Bakan Tunç Kira Davalarına Dair Konuştu: Arabuluculuk Dönemi Başlıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası kira davalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Tunç, geçen yıl Borçlar Kanunu’na eklenen geçici maddeyle konut kira sözleşmelerinde yıllık kira artışının azami yüzde 25 olarak sınırlandırıldığını anımsattı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gerçekleşen yasal düzenlemeyle bu sürenin 1 Temmuz’dan itibaren 1 yıl daha uzatıldığını belirten Tunç, bu sayede konut kira sözleşmelerinde yıllık artışın 1 Temmuz 2024 tarihine kadar yüzde 25’i geçemeyeceğini ifade etti.

Eylül ayından itibaren kira davalarında zorunlu arabuluculuk döneminin başlayacağının altını çizen Tunç, kiracı ve kiralayanın, kira bedeli ya da tahliye ile ilgili dava açmadan önce arabulucuya başvurmasının zorunlu olacağını söyledi.

Bakan Tunç, iş hukukundan doğan davalar, ticari davalar, tüketici davalarında uygulanan zorunlu arabuluculuk kapsamına 1 Eylül itibariyle kira davalarının yanı sıra Kat mülkiyetinden doğan davalar, komşuluk hukukundan doğan davalar, ortaklığın giderilmesine ilişkin davaların da alınacağını belirtti.

Tunç: Mahkemelerin Yükü Azalacak

Kira uyuşmazlıklarının mahkemeye intikal etmeden arabuluculuk yoluyla çözüme kavuşması ile tarafların daha az masrafla ve daha hızlı ve barışçıl bir yöntemle uzlaşabileceğini aktaran Tunç, bu durumda mahkemelerin iş yükünün azalacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Son kira artış sınırına dair düzenlemenin ardından, ev sahiplerine hapis cezası yolu görünebileceği belirtiliyor. Ev sahiplerinin kiracılara yönelik taciz boyutuna ulaşan ısrarları, tutuklama nedeni kabul edilebiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.