Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yüzde 110 Yükselen Petrol Şirketinden GES Yatırımı

Turcas Petrol bugün Denizli Enerji Santrali bünyesinde yapılması planlanan Hibrit GES yatırımı hakkında KAP'ta bildiri paylaştı. Detaylar haberde;
Yüzde 110 Yükselen Petrol Şirketinden GES Yatırımı
HABER GİRİŞ

Turcas Petrol A.Ş. (TRCAS) bugün Kamuyu aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden Denizli Enerji Santrali bünyesinde yapılması değerlendirilen Hibrit GES Yatırımı hakkında bildiri paylaştı. Şirket KAP bildirisinde, 13 Ekim 2023 açıklamasını anımsattı.

Turcas Petrol yüzde 30 oranındaki iştiraki RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş.’nin (RTG) sahibi ve işletmecisi olduğu 800 MW kurulu gücündeki Denizli Doğal Gaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali sahasında 20 MW’a kadar Hibrit Güneş Enerjisi Santrali (Hibrit GES) yatırımı yapacağını hatırlattı.

Söz konusu yatırım için ön fizibilite çalışması yapma kararı aldığını ve ilgili iş geliştirme çalışmaları ile birlikte resmi kurumlar nezdinde izin süreçlerinin yürütüleceğini 13 Ekim 2023’te bildirdiğini kaydetti.

Bugünkü KAP bildirisinde RTG’nin elektrik üretim lisansının, 20MW kurulu gücünde Hibrit GES’i içerecek şekilde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından tadil edildiği bildirildi.

Bahsi geçen yatırım için fizibilite çalışması sonucuna bağlı olarak alınabilecek nihai yatırım kararının ayrıca kamuoyuyla paylaşılacağının altı çizildi.

GCM Yatırım Banner
Paratic Piyasalar Turcas Petrol Canlı Grafik
KAYNAK: Paratic Piyasalar

Borsada TRCAS koduyla işlem gören şirket payları yatırımcısına yıllık bazda yüzde 109,86 oranında kazanç sağladı. Hisse aylık bazda yüzde 11,3, haftalık bazda ise yüzde 5,39 oranında yükseliş gösterdi.

Gün içinde 28,64-30,18 lira aralığında dalgalanan hisse bugün TSİ 11.55 itibarıyla yüzde 1,23 düşüşle 28,96 lirayı test etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın