Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz’dan KKM Çıkışı! “Görevini Yerini Getirdi”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, ekonomik göstergelerin iyileşmeye başladığını belirterek, KKM’nin görevini yerine getirdiğini söyledi.
Yılmaz’dan KKM Çıkışı! “Görevini Yerini Getirdi”
HABER GİRİŞ

Birçok veri ışığında Türkiye ekonomisini değerlendiren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Mayıs seçimleri sonucunda siyasi belirsizliklerin kalmasıyla ekonomik göstergelerin iyileştiğini söyledi.

X hesabından açıklamada bulunan Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde çalışmaların güven ve istikrar ortamında yürütüldüğünü belirtti.

Merkez Bankası’nın brüt rezervlerine değinen Yılmaz, brüt rezervlerin 1 Aralık itibarıyla 140,1 milyar dolar ile tarihi rekor seviyesine yükseldiğini söyledi.

Böylece 2023 Mayıs ayı sonu itibarıyla yaklaşık 98,5 milyar seviyesinden, 140,1 milyar dolara ulaşan brüt rezervlerin, altı aylık dönem içerisinde yüzde 42,3 oranında rekor düzeyde arttığını açıkladı. Bir hafta içinde rezervlerdeki artışın yaklaşık 4 milyar dolar olduğunu kaydetti.

“KKM Görevini Yerine Getirdi”

Yılmaz, Merkez Bankası’nın düzenlemeleri ile piyasalarda sağlanan güvenin etkisiyle Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarındaki artış eğiliminin tam tersine döndüğünü söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bugün açıklanan verilere değinerek KKM’nin Ağustos ayı ortası itibarıyla rekor seviye olan 3 trilyon 408 milyar TL’ye yükseldikten sonra 1 Aralık haftası itibarıyla 694 milyar lira azaldığını söyledi. Böylece 2 trilyon 714 milyar TL seviyesine indiğini aktardı.

Geçici bir düzenleme olarak kurgulanan KKM’nin görevini yerine getirdiğini söyledi. Finansal piyasalarda istikrarı zedelemeden aşamalı bir şekilde azaltılmakta olduğunu aktardı.

Rezervlerde yükselme, bütçe disiplini, cari açıkta düşüş eğilimi ve enflasyonu düşürmeye yönelik kararlı politikaların risk algılarında ciddi bir gerileme olduğunu not etti.

Böylece yatırım ortamının iyileştiğini söyledi. İlk 9 aylık büyümenin yüzde 4,6 olup, istihdam ve ihracat artışının devam etmekte olduğunu aktardı. İşsizlik oranın tek haneye inmesi, enflasyonun aylık bazda düşüş eğiliminde olmasının finansal göstergeleri etkilediğini söyledi.

Siyasi güven ve istikrar zemininde, ekonomik istikrar ve kalıcı sosyal refah yoluyla ilerlemeye devam edeceklerini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın