Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Rezervlerinde Görülmemiş Zirve

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın verdiği rezervleri koruma sözü verilerde karşılık buldu. Artışa tam gaz devam eden rezervlerde tarihi rakama ulaşıldı.
Merkez Bankası Rezervlerinde Görülmemiş Zirve
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Göreve geldiği andan itibaren rezervleri koruma ve döviz kurlarını baskılamama sinyalleri veren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan sözünü tutuyor. TCMB’nin haftalık olarak paylaştığı para ve banka istatistiklerinde rezervlerdeki istikrarlı artışın yansımaları okundu.

TCMB verilerine göre Merkez Bankası’nın önceki hafta 140 milyar dolara göz kırpan toplam rezervleri beklenen seviyeye geldi.

Merkez Bankası’nın toplam rezervleri 1 Aralık Cuma gününde kapanan haftada 3 milyar 656 milyon dolar artarak 140 milyar 149 milyon dolar seviyesine tırmandı.

Böylece geçen yılı 128 milyar dolar seviyesinde kapatarak rekora imza atan toplam rezervlerde bu yılın kapanışının benzeri görülmemiş şekilde olacağının işareti geldi.

Merkez Bankası Analitik Hesapları 1 Aralık 2023
Kaynak: TCMB

Brüt rezervlerde de başarılı performans kendini gösterdi. 24 Kasım Cuma gününde kapanan haftada 90 milyar 997 milyon dolara çıkan brüt rezervler, Aralık ayına 93 milyar 233 milyon dolar düzeyinde giriş yaptı.

GCM Yatırım Banner

Altın tarafında da yükseliş trendi korundu. Önceki hafta 45 milyar 496 milyon dolar olan altın rezervleri geçen hafta 46 milyar 916 milyon dolara yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın