Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz’dan İşsizlik Değerlendirmesi: İstihdam Üretimi Sürüyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Mayıs ayına ilişkin işsizlik rakamlarını değerlendirdi. Ekonominin istihdam üretmeye devam ettiğini vurguladı. Detaylar şöyle...
Yılmaz’dan İşsizlik Değerlendirmesi: İstihdam Üretimi Sürüyor
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bugün TÜİK tarafından açıklanan Mayıs ayı işsizlik rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Yılmaz, dezenflasyon sürecinde uygulanan istihdam dostu politikalar sayesinde Türkiye ekonomisinin istihdam üretmeye devam ettiğini ifade etti.

Mevsim etkisinden arındırılmış verilere göre 2024 yılı Mayıs ayı işsizlik verisinin yüzde 8,4 oranıyla azalmaya devam ettiğini vurgulayan Yılmaz, bir önceki aya ve OVP beklentilerine göre iyi performans gösteren işsizlik oranının geçen yıl Mayıs ayına göre 1,1 puan azaldığını belirtti.

Yılmaz, ekonominin potansiyeli açısından önemli bir gösterge olan iş gücüne katılma oranının yüzde 54,5 ile tarihi zirvede olduğuna dikkat çekti.

İstikrarlı, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir ekonomik büyüme için gençlerin ve kadınların üretimde daha fazla rol üstlenmesini önemsediklerini belirten Yılmaz, “Bu çerçevede uyguladığımız politikalar sayesinde gençlerde işsizlik geçen yılın aynı ayına göre 1,3 puan azalarak yüzde 15, kadınlarda ise aynı oran 2 puan azalarak yüzde 11 olarak gerçekleşmiştir.” açıklamasında bulundu.

Yılmaz açıklamasının sonunda, dezenflasyon döneminde ilerlerken, gençler ve kadınlar başta olmak üzere toplumun her kesimini kapsayan, girişimciliği ve yenilikçiliği destekleyen kalkınma odaklı politikalar ile istihdamı artırmaya devam edecekleri mesajını verdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.