Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz’dan BYD Yorumu: Cari Açığımızı Düşürecek

BYD’nin Türkiye’ye 1 milyar dolarlık yatırım yapacağına dikkat çeken Cevdet Yılmaz, yapılan anlaşmanın cari açığı düşüreceğini belirtti. İşte detaylar;
Yılmaz’dan BYD Yorumu: Cari Açığımızı Düşürecek
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sosyal medya hesabı üzerinden Çinli otomotiv şirketi BYD’nin Türkiye’yi yapacağı yatırımları değerlendirdi.

BYD’nin dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi olduğunu belirten Yılmaz, şirketin Türkiye’ye yatırım yapmasını kapsayan anlaşmanın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapıldığını hatırlattı.

1 milyar dolar tutarındaki yatırımın 2026 sonlarında üretime dönüşmesini ve yaklaşık 5 bin kişilik doğrudan istihdam sağlamasını öngördüklerini söyledi.

Uygulanan politikalarla yatırım ortamının iyileştiği dönemde gerçekleşen bu yatırımla birlikte uzun vadeli uluslararası sermaye girişlerinin daha da hızlanmasını ve cari açığın finansman kalitesinin iyileşmesini öngördüklerini paylaştı. Bu yatırımın orta vadede ihracata ciddi katkılar sunacağını ve halihazırda düşen cari açığı daha da düşüreceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.