Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çinli Otomotiv Devi BYD Artık Türkiye’de!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çinli elektrikli araç üreticisi olan BYD’nin Türkiye’ye yatırım yapması için imzaların atıldığını paylaştı. İşte detaylar;
Çinli Otomotiv Devi BYD Artık Türkiye’de!
HABER GİRİŞ

Çinli elektrikli araç üreticisi BYD, Türkiye’de yatırım yapmak için gerekli koşulları sağladı. Otomotiv deviyle imzalar Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde atıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada BYD’nin Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu ile şirketin Türkiye’de yatırım yapmasına yönelik anlaşmanın imzalandığı duyuruldu.

Anlaşma çerçevesinde BYD’nin Türkiye’de yaklaşık 1 milyar dolar yatırımla, 150 bin araç kapasiteli elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi ile mobilite teknolojilerine yönelik Ar-Ge merkezi kurmasının öngörüldüğü belirtildi. 2026 sonunda üretime başlaması hedeflenen tesiste 5 bin kişiye kadar doğrudan istihdam sağlanacağı ifade edildi.

Yoğun görüşmeler neticesinde alınmış olan bu yatırım kararının Türkiye’nin küresel yatırımlar için bir cazibe merkezi olduğunu gösterdiği kaydedildi.

Avrupa’nın en büyük üçüncü otomobil üreticisi olan Türkiye’de yıllık 35 milyar doların üzerinde tutar ile ihracatın lideri otomotiv sektöründe yeni nesil ve çevre dostu elektrikli araçlara yönelik dönüşümün öncelikli hedef olduğu vurgulandı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.