Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yıllarca Para Basan ECB’den Zarar Uyarısı!

Yükselen fiyatlarla mücadelede tarihi faiz artırımları yapan Avrupa Merkez Bankası (ECB), yıllarca para basmanın bedeli konusunda uyardı.
Yıllarca Para Basan ECB’den Zarar Uyarısı!
HABER GİRİŞ

Bugün yaptığı açıklamada ECB, faizle mücadelesinin olası sonuçlarını net bir şekilde belirtti. “Faiz oranlarını yükselterek enflasyonla mücadele etmeliyiz, bu da bankalara ödediğimiz faiz giderlerinin artmasına neden oluyor. Bu durumda kârımız düşer ve hatta zarar edebiliriz.” ifadeleriyle gündeme geldi.

Fahiş fiyatlarla mücadelede faiz oranlarını yükselten ECB, büyük tahvil alımları ve ucuz krediler yoluyla yarattığı yaklaşık 5 trilyon euroluk mevduat için ticari bankalara çok büyük faiz ödemeleri yapmak zorunda.

Enflasyonun çok düşük olduğu birkaç yıl boyunca devreye giren bu teşvik araçlarının artık ECB’yi ve bazı hissedarlarını zorlaması bekleniyordu ki Almanya, Hollanda ve Belçika gibi merkez bankaları kırmızıya döndü.

Bu, sonunda bu merkez bankalarından bazılarını, bağımsızlıkları hakkında soru işaretleri uyandıracak ve vergi mükelleflerinin öfkesini artıracak bir kurtarma paketi aramaya yönlendirebilir.

Avrupa Merkez Bankası’nın açıklaması da artan endişeler üzerine geldi. Reuters, mali açıdan en ihtiyatlı ülkelerin merkez bankalarının en çok etkilenenler olacağını çünkü banka mevduatlarının daha büyük bir kısmını depoladıklarını ve ECB adına satın aldıkları tahvillerin sıfır veya daha az getiri sağladığını yazdı.

GCM Yatırım Banner

Hollanda Merkez Bankası, hükümeti tarafından yeniden sermayelendirmeye ihtiyaç duyabileceği riskini açıkça kabul etse de ülkenin Maliye Bakanı Sigrid Kaag daha sonra bunun henüz masada olmadığını söyledi.

Diğer taraftan merkez bankaları, son yıllarda Almanya dahil bazı ülkelerde olduğu gibi, tüm sermayelerini tüketen zararlar açıklasalar da işlevlerini yerine getirebilirler.

Avrupa Merkez Bankası bunu, “Merkez bankalarının sıradan şirketler gibi olmadığını hatırlamak önemlidir: para kaybedebilirler ve yine de etkin bir şekilde çalışabilirler” ifadeleriyle açıkladı.

Bununla birlikte ECB, hükümetlerden bağımsızlığını ve bir enflasyon savaşçısı olarak güvenilirliğini korumak için merkez bankalarının sermayesinin iyi durumda kalması gerektiğini savunuyor.

Euro Bölgesi hükümetleri, hem daha düşük borçlanma maliyetleri hem de ulusal merkez bankaları tarafından ödenen temettüler aracılığıyla bu yıla kadar ECB’nin gevşek politikasından büyük ölçüde yararlandı. Ancak yıla damga vuran enflasyonla mücadele sonucunda elde ettikleri bir miktar parayı geri vermeleri gerekebilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.