Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılın İlk Çeyreğinde Yapı Ruhsatı Verilen Bina Sayısı Azaldı

TÜİK verilerine göre yılın ilk çeyreğinde, belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısında ve toplam yüzölçümünde düşüş kaydedildi.
Yılın İlk Çeyreğinde Yapı Ruhsatı Verilen Bina Sayısı Azaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı yapı izin istatistiklerine göre yılın ilk çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina, daire ve yüzölçümü sayısında azalma oldu.

Açıklanan verilere göre Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan dönemde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı yüzde 22,5, daire sayısı yüzde 27,9, yüzölçümü yüzde 21,8 oranında düşüş gösterdi.

Söz konusu dönemde yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 26,9 milyon m² oldu. Bunun 14,9 milyon m²’sinin konut, 6,6 milyon m²’sinin konut dışı ve 5,4 milyon m²sini ortak kullanım olarak gerçekleştiği belirtildi.

Yapı İzin İstatistikleri, I. Çeyrek: Ocak - Mart, 2022
Kaynak: TÜİK

Yapı ruhsatı verilen alanların kullanım amacına göre dağılımına bakıldığında, 17,8 milyon m²’nin iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalardan oluştuğu görüldü. Bu, toplam ruhsat verilen yapıların en yüksek alanını temsil ediyor. Onun hemen arkasından ise 2,4 milyon m² ile bir daireli ikamet amaçlı binalar geliyor.

Belediyeler tarafından yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların bina sayısı yıllık bazda yüzde 7,1 arttı. Öte yandan daire sayısında yüzde 2,4, yüzölçümünde ise yüzde 7,9 oranında düşüş oldu.

GCM Yatırım Banner

Yılık birinci çeyreğinde yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların toplam yüzölçümü 30,4 milyon m² oldu. yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçümü payına 23,4 milyon m² ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar oluşturdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.