Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yerli Otomobil Togg’un Şarj İstasyonu Bolu’da Kuruldu

İlk yerli otomobil Togg’un seri üretimine az zaman kala şarj istasyonu kurulumlarına başlandı. Detaylar haberde;
Yerli Otomobil Togg’un Şarj İstasyonu Bolu’da Kuruldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (Togg) ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Bu yılın sonunda seri üretime geçmesi planlanan ve 2023’ün ilk çeyreğine kadar sahaya çıkması beklenen elektrikli yerli otomobilin ilk şarj istasyonu kurulumu yapıldı.

Togg için özel olarak üretilen araç şarj istasyonlarının ilki Bolu’da kuruldu. Trugo elektrikli şarj üniteleri, Bolu’da bulunan HighWay Outlet AVM’de konumlandı.

İlk etapta kurulumu yapılan yüksek performanslı 6 adet şarj ünitesinin 180 Kw gücünde olduğu öğrenildi. Söz konusu ünite sayısı sonraki etapta 12’ye çıkarılacak.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda fabrika açılışı yapılacak olan Togg’un şarj üniteleri, önümüzdeki günlerde hizmete açılacak.

Ankara ve İstanbul arasında yer alan HighWay’in otoyol geçişlerinde durak noktası olarak kullanılıyor olması, elektrikli şarj üniteleri için uygun bir konum olarak tercih ediliyor.

GCM Yatırım Banner

Daha önce de Amerikan elektrikli otomobil devi Tesla’nın Türkiye’de bulunan ilk ve tek Supercharger noktası HighWay Outlet’te yer almıştı.

“Togg Vatandaşın Ulaşabileceği Bir Araç Olacak”

Togg’un ortaklarından olan Anadolu Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, geçtiğimiz günlerde yerli otomobil hakkında soruları yanıtlamış, fiyat ve satış stratejisine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.

Mart 2023’te satışa çıkarılacak Togg’un fiyatının vatandaşın ulaşabileceği bir seviyede olacağını ifade ederek, “Togg ulaşılabilir bir fiyatla piyasaya çıkacak. …Türk vatandaşının ulaşabileceği bir araç düşünüyoruz” demişti.

Türkiye’nin ilk yerli otomobilinin vergi oranını paylaşan Özilhan, özel tüketim vergisinin (ÖTV) yüzde 10 olacağını duyurmuştu.

Özilhan’ın açıklamalarından, son düzenlemeye göre vergisiz fiyatıyla 700 bin TL olarak hesaplanan Togg’un giriş fiyatının 900 bin TL seviyelerinde olacağı tahmini yapılmıştı.

Çünkü Haziran ayında yapılan son düzenlemeyle elektrikli otomobillerin ÖTV oranlarında değişiklik yapılmış, motor gücü 160 kW’ı geçmeyen ve matrahı 700 bin TL’yi aşmayan elektrikli otomobiller için yüzde 10 vergi alınacağı kararlaştırılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın