Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yerli Otomobil Togg’un ÖTV Oranı Açıklandı

Yerli otomobil Togg hakkında yeni detaylar kamuoyuyla paylaşılıyor. Seri üretime sayılı günler kala Togg’un satış fiyatı hakkında açıklama geldi.
Yerli Otomobil Togg’un ÖTV Oranı Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yerli otomobil Togg’un fabrika açılışına 1 ay kala Anadolu Grubu’ndan fiyat ve satış stratejisine ilişkin açıklamalar geldi. Mart 2023’te satışa çıkarılacak yerli otomobil fiyatının vatandaşın ulaşabileceği bir seviyede olacağı açıklandı.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (Togg) ortaklarından olan Anadolu Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, 29 Ekim’de fabrika açılışı yapıldıktan sonra seri üretime geçmesi planlanan yerli otomobil hakkında soruları yanıtladı.

Dünya’ya konuşan Özilhan, “Fabrika inşaatı tamamlandı, montaj hatları kuruldu, müthiş bir boyahane kuruldu. Aşağı yukarı 290 robot şu anda çalışır vaziyette. Solar enerji üzerine yatırım yapılıyor. Bu arada önemli miktarda araç üretildi. Norveç ve Arjantin gibi çeşitli ülkelere iklim koşullarını test için gönderildi. Kış şartlarında deneniyor, testleri geçti. Çarpışma ve dayanıklılık testlerini geçti. Gerçekten iyi bir ürün oldu” dedi.

“Türk Vatandaşının Ulaşabileceği Bir Araç Olacak”

Togg’un fiyatı ile ilgili bilgi paylaşan Özilhan, “İlk yola çıktığımızda bir hedef fiyat koyduk ve bütün parça siparişlerini tamamladık. O hedef fiyata ulaştık. Üstüne çıkmadık. Euro bazında bir fiyat koymuştuk. İki yıl geçti ama aynı yerde duruyoruz. Togg ulaşılabilir bir fiyatla piyasaya çıkacak” şeklinde konuştu.

Projenin başında yapılan ön tahminlerde fizibilitedeki özel tüketim vergisinin (ÖTV) yüzde 7 olarak hesaplandığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Elektrikli otomobil ithalatının artması üzerine ÖTV’nin yüzde 60’a çıkarıldığını hatırlatarak, “Fakat biz yüzde 10’un içinde kesin kalıyoruz. Yüzde 7 hesaplamıştık. Üç puanlık bir fazlalık var ÖTV’de ama onu çözebiliyoruz, problem değil. Türk vatandaşının ulaşabileceği bir araç düşünüyoruz” dedi.

Haziran ayında yapılan son düzenlemeyle elektrikli otomobillerin ÖTV oranlarında değişiklik yapılmış, motor gücü 160 kW’ı geçmeyen ve matrahı 700 bin TL’yi aşmayan elektrikli otomobiller için yüzde 10 vergi alınacağı kararlaştırılmıştı.

Son düzenlemeye göre vergisiz fiyatıyla 700 bin TL olarak hesaplanan Togg’un giriş fiyatının 900 bin TL seviyelerinde olacağı tahmin ediliyor.

“Togg’un Satış ve Servis Hizmeti Geleneksel Yöntemle Olmayacak”

Togg’un satışının geleneksel yöntemin dışında yapılacağını ifade eden Özilhan, bayilik sisteminin de olmayacağını aktardı.

Türkiye’nin ilk yerli otomobilinde satış hizmetinin yanı sıra servis hizmetinin de farklı olacağını açıklayan Özilhan’ın ifadesi şöyle:

“Geleneksel modellerin dışında bir servis hizmeti olacak. Servis konusunda da çalışmalar var. Tüketicinin bu konuda da hiç endişesi olmasın.”

Özilhan’ın yaptığı açıklamadan, Amerikan elektrikli otomobil devi Tesla’da olduğu gibi araç satışının online olarak yapılacağı izlenimi doğdu.

“İlk Aşamada İhracattan Çok İç Pazara Yönelik Olacak”

Mart ayında satışa çıkarılacak otomobilin ilk etapta iç talebi karşılayacağını paylaşan Özilhan, “İlk aşamada ihracattan çok iç pazara yönelik olacak. Ama kademe kademe rekabet edebileceğimizi de tahmin edebiliyoruz” şeklinde konuştu.

Ülkede, yerli araca yüksek miktarda ilgi ve talep olduğunu belirterek, ilk yerli otomobilin satışı hakkında şüphe duymadıklarını ifade etti.

Özilhan, “Türk toplumunda inanılmaz bir talep var. Ürettiğimizi satarız hiç sorun değil. Araç rekabetçi de olacak. Ürün iyi ondan hiç şüphemiz yok” dedi.

Togg’un tek bir model olarak satışa sunulmayacağını ekleyen Özilhan, 5 farklı modelle piyasaya çıkılacağını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.