Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomobile Ek Vergi Resmi Gazete’de Yayımlandı

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile ithal elektrikli otomobil modelleri için ek gümrük vergisi getirildi. Ayrıntılar haberde;
Otomobile Ek Vergi Resmi Gazete’de Yayımlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan karar sonrası ithalatında ilave gümrük vergisi alınacak ürünler arasına sıfır elektrikli otomobiller de eklendi.

“İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulanmasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” başlığı altında yapılan yeni düzenlemede ithal elektrikli otomobil modellerinden yüzde 10 ek vergi alınacak.

Cumhurbaşkanı Kararına göre 8703.80.10.00.00 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonlu (GTİP), “Sadece elektrik motorinden tahrikli olanlar” başlığı altındaki yeni elektrikli araçların GTS (Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi) ülkelerinden ithalatında yüzde 10 oranında ilave gümrük vergisi alınacak.

Buna göre elektrikli otomobil ithalatında ilave gümrük vergisi oranı bazı ülke grupları için sıfır, GTS’ye dahil ülkeler ve diğer ülkeler için yüzde 10 olarak belirlendi.

Bazı Ülkelere Ek Vergi Yok

Listeye göre Avrupa Birliği (AB), Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA), Bosna Hersek, Güney Kore, Malezya, Singapur, Kosova, İran ve Venezuela’dan yapılan yeni elektrikli otomobil ithalatına ilave gümrük vergisi getirilmeyecek.

GCM Yatırım Banner

GTS ülkeleri ile diğer ülkelerden yapılan ithalatlara ise yüzde 10 oranında ek gümrük vergisi uygulamasına gidilecek.

Alınan karar, bugün itibarıyla 15 gün sonra yürürlükte olacak.

Elektrikli Araçta ÖTV Düzenlemesi

Haziran ayında yapılan son düzenlemeyle elektrikli otomobillerin özel tüketim vergisi (ÖTV) oranlarında değişiklik yapılmıştı.

Düzenleme öncesinde ÖTV oranları; motor gücü 85 kW’yi aşmayan elektrikli araçlarda yüzde 10, 85 kW ila 120 kW arası olanlarda yüzde 25, 120 kW ve üstü olanlarda yüzde 60 oranındaydı.

Düzenleme sonrasında ÖTV oranları; motor gücü 160 kW’ı geçmeyen ve matrahı 700 bin TL’yi aşmayan elektrikli otomobiller için yüzde 10, diğerleri için yüzde 40 olarak güncellendi.

Motor gücü 160 kW’ı geçen araçların matrahı 750 bin TL’yi aşmıyor ise yüzde 50, diğerleri ise yüzde 60’lık vergi dilimine girdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın