Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Zelanda’da Enflasyon Beklenenden Fazla Düştü

Açıklanan verilere göre Yeni Zelanda’da enflasyon Mart ayında düşüş gösterse de hala çok yüksek.
Yeni Zelanda’da Enflasyon Beklenenden Fazla Düştü
HABER GİRİŞ

Bu yıl tüm dünyanın en yakından takip ettiği konu kuşkusuz ki enflasyon meselesi. Artan fiyatlar tüketici tarafında her geçen gün hayatı daha da zorlaştırırken merkez bankaları uyguladığı politika adımlarıyla enflasyonu düşürmek için büyük bir mücadele örneği sergiledi.

Sıkılaştırıcı adımlar sayesinde başta Amerika olmak üzere birçok ülkede enflasyon gözle görülür derecede gerilese de hala hanehalkı üzerinde baskı yaratacak ölçüde yüksek kalmaya devam ediyor.

Enflasyon verilerinin açıklandığı ülkelerden biri olan Yeni Zelanda’da da ılımlı bir geri çekilme söz konusu. Bugün açıklanan verilere göre Yeni Zelanda’da tüketici fiyat endeksi Mart’ta yıllık bazda yüzde 6,7 oranında artış gösterdi. Bir önceki dönemde yüzde 7,2 gelen enflasyonun yüzde 7,1’e düşmesi bekleniyordu.

Enflasyon 33 Yılın Zirvesinde Kalmaya Devam Ediyor

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Statistics New Zealand

Beklentilerin altında gelse de 1990 yılından bu yana en yüksek seviyelerde kalmaya devam ettiği aktarıldı. Mart ayında enflasyona en büyük katkı gıda grubundan geldi.

Sebze fiyatları son 12 ayda yüzde 22, hazır gıda fiyatları yüzde 9,7, peynir yüzde 15 ve yumurta yüzde 15 oranında artış gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Gıda grubundan sonra en fazla artış konut ve ev hizmetlerinde görüldü. İnşaat maliyetleri yüzde 11 artarken kiralarda yüzde 4,3 oranında artış kaydedildi.

Enflasyon bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 1,2 yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.