Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Zelanda %12,2’lik GSYİH Düşüşüyle Resmen Resesyonda

Ülke koronavirüs kaynaklı bir resesyona girerken Yeni Zelanda GSYİH'sinde ikinci çeyrekte yüzde 12,2 düşüş bildirdi. Detaylar aşağıda;
Yeni Zelanda %12,2’lik GSYİH Düşüşüyle Resmen Resesyonda
HABER GİRİŞ

Ülkenin istatistik kurumu tarafından açıklanan veriler, Yeni Zelanda ekonomisinin yüzde 12,2 ile kayıtlardaki en büyük düşüşünü kaydettiğini gösterdi.

Hizmet sektörü yüzde 10,9 düşerken birincil sanayiler yüzde 8,7, mal üreten sanayiler de yüzde 16,3 oranında geriledi.

Kişi başına GSYİH yüzde 12,6 küçülürken gerçek brüt harcanabilir milli gelir yüzde 12,3 küçüldü. Haziran 2020’ye kadar olan yıllık GSYİH, yüzde 2 azaldı. Yeni Zelanda’nın ikinci çeyrekteki rekor düşüşü ile ekonomi 10 yıl içindeki ilk resesyonuna girdi. Kaldı ki bu beklenen bir şeydi.

Otago Üniversitesi’nden Murat Üngör, Yeni Zelanda’nın ilk çeyrekte 29 yılın en büyük düşüşünü kaydettiğini ve ikinci çeyrekteki muhtemel gerilemeyle resesyona girebileceğini söylemişti.
Yeni Zelanda Ekonomisi %12,2’lik GSYİH Düşüş
Kaynak: Stats NZ

Beklenen oldu ve ikinci çeyrekte GSYİH, ilk çeyrekteki yüzde 1,4’lük revize edilmiş düşüşün ardından mevsimsellikten arındırılmış olarak yüzde 12,2 düştü. Stats NZ üst düzey yöneticisi olan Paul Pascoe; “Perakende, konaklama, restoranlar ve ulaşım gibi sektörler, çıktıda önemli düşüşler gördü, çünkü bunlar uluslararası seyahat yasağından ve ülke çapındaki sıkı kilitlemeden en doğrudan etkilenenler oldular” dedi. Ayrıca 2Ç20 GSYİH’sindeki düşüşün küresel mali krizde görülen her şeyden daha büyük olduğunun üzerini çizdi.

Yeni Zelanda’nın şu anda teknik resesyon içinde olduğunu söyleyen Pascoe; “Bu, ekonomi için çok keskin, çok geniş bir şok, açıkçası Eylül çeyreğine çok farklı bir durumda başlıyoruz” dedi.
Yeni Zelanda Ekonomisi Kıyaslama
Kaynak: Stats NZ

Pascoe, ayrıca rekor düşüşe bir perspektiften bakmak için diğer ekonomilerdeki düşüşleri hatırlattı. “Yeni Zelanda’nın sonucu Avustralya’da yüzde 7,0, Kanada’da yüzde 11,5, Japonya’da yüzde 7,9, Birleşik Krallık’ta yüzde 20,4 ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yüzde 9,1 ile karşılaştırılıyor” dedi.

GCM Yatırım Banner

Yeni Zelanda’nın 2020 Haziran çeyreğine 4. uyarı seviyesi kilitlemede başladığı ve bunun hem hanehalkı hem de işletmeler üzerinde fazlasıyla etki yarattığı aktarıldı. Sonuç olarak, ekonominin pek çok bölümü bu dönemde normal veya normale yakın kapasite düzeyinde çalışamadı.

Kısıtlamalar, 27 Nisan’dan itibaren 3. uyarı seviyesi, 13 Mayıs’tan itibaren 2. uyarı seviyesi ve 8 Haziran 2020’den itibaren 1. uyarı seviyesi ile Haziran 2020 çeyreğinde kademeli olarak hafifletildi. Yeni Zelanda’nın sınırı 19 Mart 2020’de uluslararası yolculara kapatıldı ve Haziran 2020 çeyreği boyunca kapalı kaldı.

ANZ baş ekonomisti Sharon Zollner, “Resesyonla ilgili olarak, fırtınanın tam merkezindeyiz,” dedi. Ayrıca ikinci çeyrek GSYİH’sinin kesinlikle dip seviyeyi temsil etmesi gerektiğini ekledi. Ancak salgının 2022’nin yarısına kadar ekonomik aktiviteye ağırlık vermesi beklenmesine rağmen, ekonomistler GSYİH’nin bu döngüde en düşük noktasına ulaştığını öne sürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın