Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Zelanda Ekonomisi için Tahminler Yukarı Yönlü Revize Edildi

Yeni Zelanda ekonomisi için gelen yeni tahmin, GSYİH’nin yüzde 9 yerine yüzde 7,2 küçüleceğini gösterdi. Detaylar aşağıda;
Yeni Zelanda Ekonomisi için Tahminler Yukarı Yönlü Revize Edildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ağustos ayında koronavirüs korkusuyla seçimlerini erteleyen Yeni Zelanda için ekonomi hakkında yeni bir revizyon yapıldı.

NZ Institute of Economic Research (NZIER), Yeni Zelanda ekonomisi beklenenden daha dirençli hale gelirken Mart 2021’e kadar olan mali yılda GSYİH için tahminlerini değiştirdi.

Mevcut mali yılda GSYİH’nin yüzde 7,2 daralacağını öngören kurum, Mart 2022 mali yılında ekonominin %6,7 oranında büyümesinin muhtemel olduğunu söyledi. En son NZIER tahminleri, ekonomi için geniş bir yelpazede öngörülerde bulunmaya devam ederken bunun büyüme görünümüne ilişkin büyük belirsizliği yansıttığı eklendi.

Ağustos’ta artan Covid vakaları ve ardından Auckland’ın üçüncü alarm seviyesine, Yeni Zelanda’nın kalanının ikinci alarm seviyesine dönmesinin toparlanmaya ilişkin belirsizliği artırdığı kaydedildi.
Yeni Zelanda Ekonomisi için Tahmin
Kaynak: NZIER

Yeni Zelanda ekonomisi için en iyimser tahmin, 2021’nin Mart ayına kadar olan mali yılda GSYİH’de ortalama yüzde 5’lik düşüşe, en kötümser tahmin ise yüzde 11,8’lik düşüşe işaret etti. Önümüzdeki yıl ekonomik aktivitedeki bu düşüşün ötesinde, ortalama beklentilerin sonraki yıl V şeklinde bir toparlanma yönünde olduğu belirtildi.

İkinci salgının patlak vermesinden önce ekonomik aktivite göstergelerinin talepte toparlanmaya işaret ettiği aktarıldı. Çünkü ekonomi, hükümet ve merkez bankası tarafından uygulamaya konulan eşi görülmemiş miktarda teşvik önlemlerine yanıt veriyordu.

GCM Yatırım Banner
Dirençli görünen Yeni Zelanda ekonomisiyle, 2021 boyunca faaliyette güçlü bir toparlanmanın beklendiği söylendi.
Yeni Zelanda İşsizlik Tahmin
Kaynak: NZIER

Bu V şeklindeki iyileşmenin, hane halkı harcamaları, iş yatırımı ve ihracat talebi dahil olmak üzere birçok faaliyet ölçümünde gerçekleşeceği tahmin edildi. Ancak işgücü piyasası üzerindeki etkilerin, işsizlik oranının gelecek yıl neredeyse %8’e çıkacağı yönünde tahminlerle daha kalıcı olmasının beklendiği dile getirildi.

Ücret enflasyonunun da önümüzdeki yıllarda baskılanması beklenirken bunun zayıf işgücü piyasasını yansıttığı bildirildi. Sonuçta Yeni Zelanda GSYİH’sinin Mart 2021’e kadar olan mali yılda yüzde 7,2 daralacağı, sonraki yıl ise yüzde 6,7’lik toparlanmanın olacağı tahmin edildi.

Haziran anketinde ise NZIER, ekonominin mevcut mali yılda yüzde 9 daralacağını tahmin etmişti.

Özel tüketim için tahmin de yüzde 8,7 daralma ile yukarı yönde revize edilirken kamu tüketimi yüzde 6,4 büyüme ile aşağı yönde revize edildi. Mal ve hizmet ihracatının yüzde 20,3 küçüleceği, ithalatının ise yüzde 19,6 küçüleceği öngörüldü. İstihdamın yüzde 5,2 azalırken işsizliğin yüzde 7,8 olacağı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.