Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Michelin Acorus: Esneyebilen ve Yıpramayan Lastik!

Dünyanın lider lastik üreticilerinden Michelin, aynı şekilde jant geliştirmede usta olan Maxion ile göz doldurucu bir lastik geliştirdiler...
Yeni Michelin Acorus: Esneyebilen ve Yıpramayan Lastik!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu devirde haliyle sadece arabalar geliştirilmeyecek. Araç konusunda birinci sırada önem arz eden lastiklerimiz de aynı şekilde teknoloji sarmalına takılması gerekti. Otomobillerimizin yer küre ile aramızdaki tek bağlantı lastiklerdir. Çok sonradan bazı versiyonlarda patlama risklerini ve sonrası için bir nebze iyileştirilmeler yapılsa da istenilen kıvamda değildi. Michelin araştırma – geliştirmelerine esneklik ve darbe emme üzerinde ilerlemiş.

Bu arada lastik ve jant geliştirmeleri Protean Drive gibi tekerlek içerisine motor yerleştirmesi kadar kolay değil. Süreçleri inanılmaz uzun ve zorlu. Farklı tiplerde, hız rakamlarına göre çizilen desenler bir süre sonra zemin hallerine göre geliştiriliyor. Bugatti Chiron’un şimdilerde fiyatı düşen lastiklerini +400 km/h üzerinde dayanıklı hale getirmek için yılları bulan testler gerçekleştirilmiş.

Michelin bundan önce sanırım 3D yazıcıyla tekrar kazanmalı lastik konsepti yapmıştı.

Michelin’in yeni sunduğu düşüncesi; lastik yıpranmaları ve jant bükülmelerine karşı. “Acorus Technology” olarak adlandırılan çalışmalar, lastiğe bir nevi darbe emici özelliği yüklemek olmuş.

Bu geliştirme programında sadece Michelin yok! Jant üretiminde adı çok duyulan Maxion’da var.

GCM Yatırım Banner
Basit gibi gözüken teknoloji altında çok şey yatıyor!

Acorus Technology Michelin Lastik

Videomuzdaki görüntülerde, çukura maruz kalan bir araba görüyoruz. Lastik içe çekilerek dayanma noktasına kadar direnç gösteriyor. Böyle olmasının sebebi de lastik arasına ekstradan koyulan farklı bir kauçuk yapı olması. Normalde çukurlara girdiğimizde, özellikle ince yanağa sahip arabalarda lastik esner, yapabildiği kadar gücü emer ve yapamazsa baskıyı jantlara verir. Yani jant kısımlarımız büyük hasar alır.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Continental Yol Analizi Yapabilen Lastik Konsepti Geliştirdi!

Michelin işte tam bu konu üzerinde çalışmalar yapmış. Her zaman böyle özel üretim etiketindeki ürünler ulaşılmaz olur. Ancak Michelin tarafından gelen açıklamalarda bu teknolojinin her ebada uygun üretim olacağını söylediler. Yakın zamanda daha güvenli lastik günleri geliyor!

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın