Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elektrikli Arabaların Motorları Artık Protean Drive ile “Tekerlek İçerisinde”

İngiltere şirketi olan Protean Electric, kendi ismini taşıyan tekerlek içi elektrik motor teknolojisiyle tüm gözleri üzerine çevirdi. İşte detaylar...
Elektrikli Arabaların Motorları Artık Protean Drive ile “Tekerlek İçerisinde”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Otonom araçlara kitlendiğimiz bu zamanlarda ortaya müthiş bir fikir daha geldi. Çağımızın araçları olan ve hızlı şekilde fosil yakıtlıların yerini alan elektrikli otomobillere her geçen gün alternatif teknolojiler sunuluyor. Bahsettiğimiz araçların motor üniteleri seri üretimlerde genelde aks kısmına yerleştiriliyor. Araç durumuna göre ön kısmı da ünite yerleştirilebiliyor.

İngiltere merkezli Protean Electric, uzun süreli yaptığı Ar-Ge çalışmalarının şimdi son noktaya geldiğini bizlere söylüyor. Tekerlek içi elektrik projesini normal olarak görebiliriz ancak getirdiği avantajlarını anlattığımızda ne kadar ince bir işçiliğin ve düşüncenin olduğunu göreceksiniz!

Protean Electric firmasının tekerlek içi motorun proje ismi Protean Drive!

Protean Electric Tekerlek İçi Motor

Tesla firmasını kendimize örnek alarak onun üzerinden konuyu anlatalım. Kurulan sistemle beraber araçların ağırlık oranlarında ciddi azaltma bekleniyor. Standart araçların şanzıman ve tahrik mili bağlantı yolunu düşünelim.

Aktarım Protean Drive ile sadece iki kablodan ibaret olacak. Kontroller ise tek bir kablo üzerinden ana beyin tarafından analiz edilip uygulamaya sokulacak.

GCM Yatırım Banner
Firma BMW’nin tamamı elektrikli aracı i3 üzerinden örnekler verdi.

Protean Electric Tekerlek İçi Motor Ünitesi

i3’ün böyle bir sisteme tabi tutulmasından sonra 30 kg ağırlık kazanacağı söylendi. Protean Electric, drive teknolojisinde 14″ ile 20″ arasında değişen lastik ve jant birleşme motorlarıyla sahne alacak.

Sistem içersinde akım dönüştürücü invertörün standart sunulacağı da artı bilgi olarak geçildi. Lastiğe yerleştirilen Protean Drive, resimlerde gördüğümüz gibi motor dış kısma, dönüm çemberi iç tarafta olacak şekilde yerleştiriliyor.

Protean Drive’ın ne gibi avantajları olabilir?

Protean Drive Tekerlek İçi Motor

En başta ağırlık tasarrufu olacağından bahsetmiştik. Protean Electric yaptığı yeni teknolojik motoru otomobillerle sınırlı tutmuyor. İşin aslı firma iki tekerleği olan her şeye takılacağını söylemek istiyor.

Mesela son gösterilen ultra hafif  Vins Duecinquanta motosiklete bahsettiğimiz şekilde motorların yerleştirilmesi inanılmaz bir avantaj sağlayacaktır.

Sadece tekerlek iç çapını kapsayabilir ancak kompakt yapısına rağmen tek bir Protean Drive, 109 hp güç ve 1250 nm tork üretebilecek. Ürettiği güç kısmı gerçekten dikkatlerin verilmesi gereken bir yer. Rakamları iki motor olarak düşündüğümüzde ise bizleri hayrete düşürmeye yetiyor.

8 yıllık bir çalışma ve ortaya çıkartılan ürüne şapka çıkartılır. Basit ve düz mantık üzerinden geliştirilen yeni nesil elektrikli motor içine sonsuz teknoloji yüklenmiş. Ve eminim ki şu anda tamamı elektrikli araçalara yönelen firmaların dikkati çekmiştir. Otomobil üreticileri geliştirecekleri motor ünite işlerini her an Protean Electric‘e devredebilir.

Tabi şunu unutmamak gerekiyor! Tekerlek içi elektrik motor olayı daha çok yeni. İlk adımı Çinli bir firma atacak olsa da 2018 yılının sonlarına doğru daha da yaygınlaşması beklenen sistemin, bir süre kullanıcı tarafından test edilip, yorumlarına bakılacaktır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın