Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2018 Yeni Lexus LS: Daha Lüksü Hayal Edenlere!

Japon Lexus'un Amiral Sınıf temsilcisi LS Serisi, son yenilenmenin ardından çıkışa hazırlanıyor. Lüks kavramını tekrar yorumlayan Lexus, sağlam işler başarmışa benziyor. İşte yeni LS...
2018 Yeni Lexus LS: Daha Lüksü Hayal Edenlere!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Toyota’nın lüks kavram terimini yeniden yorumladığı otomobili Lexus LS‘ler yollara çıkmaya hazırlanıyor. Pahalı ve lüks yaşam konularını Lexus’a bırakan Toyota, fütürüstik ve görülmemiş grafik yapısına sahip LS’yi “ultra lüks” adına yakışır derece de imal ettiğini görüyoruz. 1990 yılında Amerika pazarı için ilk jenerasyonlar gönderilmişti. Hedef kitle belliydi. Zenginler ve lüks yaşamı tercih edenler, Japon bir markanın konforunu yaşayacaktı. LS’ye verilen şekil ve özellikler daha ilk günden beri ABD halkına yönelik yani geniş, yüksek hacim motor, kaliteli deri koltuklar ve teknolojik özellikler…

LS her jenerasyonda insanların olumlu geri dönüşlerinden dolayı Toyota’nın yüzünü her daim güldürmeyi başarmış. Lexus hızlı bir şekilde 2. nesil hazırlıklarına başlayarak 1994 yılında LS’leri 1. nesli aratmayacak şekilde uçuk donanım özelliklerinde üretti. Ve 2006 yılında 4. jenerasyonu ile Mercedes S, Audi A8 ve BMW 7 Serilerinin tahtını sallamaya gelmişti. Hatta bir defasında Alman bir mühendis “Lexus’un bu derece de lüks ve teknolojik bir arabayı bu fiyatlara nasıl satabiliyor” demesi her şeyi açıklıyordu. Dünya lüks araçlar listesinde üst sıralarda olan LS, şimdi akla zarar grafikleriyle 5. jenerasyonuyla gövde gösterisine başlıyor.

Herhangi bir otomobil markası yenilik ve çekilicik istiyorsa Lexus’u takip edebilir. Japon stilleri artık insanların duygularına daha çok hitap ediyor.

lexus ls ön görünüm

LS’nin “Z” tipi eşsiz far yapısı, üçlü küçük lazer tipi merceklerle tarifsiz duruyor.

lexus ls far yapısı

Lexus LS’in neredeyse keskin olmayan bir parçası yok. Izgarası olabildiğince büyük ve 3D stili ile derinlik kazandırılmış. Parlak krom çerçeve ise ışıl ışıl…

lexus ls dış yapısı

GCM Yatırım Banner
Izgaranın şeklini alan tampon yapısı aynı zamanda farların da olağan üstü grafiklerine göre hizalanarak yapılmış.

lexus ls karoseri

LS’nin profiline baktığımızda yine kromların bolca kullanıldığını görüyoruz. Büyük gövdesi daha çok belli olurken, arkaya doğru daralan formu Amiral Gemi sıfatını tamamlıyor.

lexus ls profil

Lexus’un 19″-20″ arasında düşündüğü lastikleri, gizemli koyu tonların aksine yine parlak, belli edici alüminyum alaşımdan imal edilmiş.

lexus ls jant stili

Toyota, acaba ne dedi de mühendisleri ve grafikerleri böyle bir yapı yapmayı başardılar!

lexus ls mühendislik harikası

LS’nin arka görünümünde verdiği ağır ve tok hissiyatı, her noktaya yapılan ince detaylarla tamamlanmış.

lexus ls arka görünüm

Far yapısı yeni Camry formunda olup, içerisinde sıralı yanan Led aydınlatmalara sahip. Bagaj kapağına verilen krom çubuğun far içerisine taşınmasına söz bulamıyoruz. Farklılık budur!

lexus ls arka stop far yapısı

Geniş tamponu, yine krom çerçeveli geniş çift çıkış egzozla tamamlanmış.

lexus ls arka tampon yapısı

Japon markanın görsel showları sadece dış kısımda bırakılmamış. İç mekanın da fark ederseniz halen daha LFA’nın yansımalarını görebilirsiniz.

lexus ls iç mekan yapısı

En başta konforun temeli olan koltuk özelliklerinden bahsedelim. Neredeyse vücüda göre şekillenen koltuklar 28 farklı özelliğe sahip.

lexus ls iç mekan koltuk

5. nesille iç mekan kalite seviyesi de arttırılmış. Kaplamların yeni desenleri arasında Art Wood Organic, Art Wood Herringbone ve Aluminumli Grey Sapele Wood yer alıyor.

lexus ls iç mekan multi medya ekran

Lexus’un spor arabada zirve yaptığı LFA’dan alınan değişkenli gösterge paneli biraz daha gelişmiş özelliklerle LS’lere verilmiş.

lexus ls iç mekan gösterge paneli

Orta konsoluna baktığımızda büyük multi medya ekran ve tek satır halinde verilen şık klima kontrol bölgesini görüyoruz.

lexus ls iç mekan ambiyans aydınlatma

Vitesin küçük yapısı ile arka kısmına konumlandırılan touch pad, araç bilgisayarının yönetimini oldukça basite indirgiyor.

lexus ls iç mekan vites kolu etrafı

Lexus’un kendine özgü olan, gösterge panel üzerine konunumlandırılan fonksiyon düğmesi yine LFA’dan alınan kısımlara ekleyebiliriz.

lexus ls iç mekanüst fonksiyon kolu

Shiatsu masaj yapılan arka koltuklar ısıtma-soğutma-elektrik özelliğine sahip. Arka kısma lüksün zirve yaptığı yer kabul edebiliriz.

lexus ls iç mekan arka yolcu bölümü

Exclusive bir seçenekle gelen LS, bölünmüş koltukların ortasına dokunmatik ekran koyarak, aracın gerekli fonksiyonlarını buradan yönetebiliyorsunuz. Yani patron siz oluyorsunuz!

lexus ls iç mekan arka yolcu ekranı

Aracın kalite havasını yükselten ambiyans ışıkları kapılarda, değerleri bir mücevherin cam kafeste aydınlatılması gibi duruyor.

lexus ls iç mekan kapı ambiyans aydınlatma

Lexus motor kısmında değişikliğe giderek ünlü V8’lerin yerine çift turbolu V6’lar kullanmış.

lexus ls motor bölümü

3.5L V6 Motor F1 teknolojisinde geliştirilip, 415 hp ve 442 nm tork değeri çıkartıyor. Hızlanma süresi de 4.5 sn’ye olarak kayıtlara geçmiş.

lexus ls motor bölümü hibrit

AWD ve arkadan itiş seçeneği sunan LS, aynı zamanda 354 hp’lik hibrit motor seçeneği de bulunuyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Dünyada bir ilk olan 10 ileri vites seçeneği de yeni LS’lerle geliyor. Ayrıca bu lüks araç farklı yol koşullarına göre, değişken modlarda sürüş yapmaya izin veriyor.

lexus ls 10 ileri vites kutusu

* Yazar Yorumu

Lexus gerçekten kendine yakışır, Amiral sınıfta kıskanılacak bir model inşa gerçekleştirmiş. Diğer serilere göre alçalan karoser yapısının air süspansiyonla buluşturulması, aynı zamanda yol tutuşun da mükemmel seviyelere gelmesi demektir. Lexus’un 2017 Detroit Fuarı‘nda tanıtımını yaptığı yeni LS, LC500 için kurulan lüks araç üretimlerinin yapıldığı “GA-L” platformunda üretime alınıyor. Bu model için kusursuz işçiliğin uygulandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Dış yapısında tüm dünya modellerinden farklı formları, GA-L’nin vermiş olduğu avantajlarla sistemin büyüklüğünü bizlere gösterdi.

Diğer yandan iç mekanda bir insanın ihtiyaç duyabileceği konfor öğelerinin, teknoloji destekli sunulduğunu gördük. Dünyanın düşük hacimden yüksek güç üretme mantığına Lexus’da geçerek, V8’lerini biraz dinlendirip yerine çift turbo destekli V6’lara yer vermesi, yakıt konusunda da avantaj sağlayacaktır. BMW gibi klasik görünüm gölgesinde kalmadan, müşterilerine farklı bir stil sunan Lexus’u tebrik etmek istiyorum.  Boşuna 60 satarımcı ve 1400 mühendis sadece bu aracı geliştirmek için görevlendirilmemiş! Peki yenilenen bu lüks LS Serileri hakkında sizin düşünceleriniz neler olur?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.