Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Konut Kampanyasında Aylık Taksit Dudak Uçuklattı

Ev almak isteyen vatandaşlar düşük faizli konut kredisini heyecanla beklerken ödenecek taksit tutarı moral bozdu. Yeni konut kredisinin taksit hesabı haberde;
Yeni Konut Kampanyasında Aylık Taksit Dudak Uçuklattı
HABER GİRİŞ

Emlak sektöründeki bozulmaya çare olarak getirilecek olan düşük faizli konut kredisinin Meclis’e geleceği günde geri sayım başladı. Hedef kitlenin dar ve orta gelir grubu olduğu konut kredisi kampanyası kapsamında, ilk evini alacaklara kamu bankaları üzerinden verilecek kredide faizin yüzde 1,20 oranına çekilmesi ve vadenin ise 180 aya yayılması konuşulurken mevcut konut fiyatları bütçeyi zorladı.

Milyon liraların konuşulduğu konut fiyatlarında 2 buçuk milyon TL’ye satın alınacak bir evin yeni konut kredisinde aylık taksit tutarı 34 bin liraları bulacak.

Tutar 5 milyon TL olduğunda kredi miktarının en az yüzde 80 seviyelerine yükselmesi bekleniyor.

Gayrimenkul uzmanı Ömer Sabri Yoldaş’ın Show Haber’e yaptığı değerlendirmede sektördeki köpüğün kalkacağı beklentisi yer aldı.

İkinci el araç pazarında olduğu gibi konut sektöründe de fiyatların oturacağı görüşünde olanlar arasında yer alan Yoldaş, “Fiyatların daha da oturacağı bir döneme giriyoruz. Ancak bu da geçici bir süre olacaktır” diye konuştu.


Ucuz faizli konut kredisinden faydalanacak olanların bir takım şartları da karşılaması gerekiyor. Buna göre krediden faydalanacak kişi, konut alacağı şehirde son bir sene içerisinde ev satmamış olacak. Kişi, hisseli bir konuta sahip olursa eğer hisse oranının yüzde 50’den fazla olmaması koşulu aranacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın