Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Konutun Yıldızı Söndü, Kimse Almak İstemiyor

Kredilere yönelik yapılan düzenlemeler konut sektörünü etkiledi. Yatırımcının ilgisi mevduat faizine kaydı. Detaylar haberde...
Konutun Yıldızı Söndü, Kimse Almak İstemiyor
HABER GİRİŞ

Kredilerde alınan tedbirler konut sektörünü de etkiledi. Sektör son bir yılı haraketli bir şekilde geçirse de yatırımcının ilgisini mevduat faizlerine çevirmesi durgunluğa neden oldu. Konut sektöründe satılık ilan sayılarının artmasına rağmen alıcının bulunamamasını değerlendiren Gayrimenkul Değerleme Şirketi Genel Müdürü Makbule Yönel Kaya, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Sektör yetkilisi Kaya, yatırım amaçlı alınan konutlarda bakılan ilk şeyin alınan konutun fiyatıyla mevduat faizine konduğunda yıllık getirisi olduğunu söyledi.

Bu durumu Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi raporunun doğruladığını belirterek Ağustosta internetteki ilan sayısı yüzde 4,2 artarak 838 binden 874 bine yükseldiğini aktardı.

Ayrıca ilanların kapanma süresinin Türkiye genelinde 1,9 gün, İstanbul’da 3,2 gün arttığını belirterek, aylık satış adetlerinin ise 17 binden 14 binlere geldiğini bildirdi. Dolayısıyla bir yavaşlamanın olduğunu ifade etti.

Konut kredilerine yönelik ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yakın bir zamanda yeni düzenlemeyi duyurmuştu. Söz konusu karar ikici konutlarını alacakları kapsadı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.