Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BDDK’dan Konut Kredilerine Dair Önemli Düzenleme Duyurusu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, konut kredilerinde ve konut teminatlı kredilerde uygulanacak kredi değer oranlarında değişikliğe gitti. Detaylar...
BDDK’dan Konut Kredilerine Dair Önemli Düzenleme Duyurusu
Son Güncelleme: 
Yorum

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), konut kredilerine ilişkin yeni düzenlemeleri duyurdu. Söz konusu düzenlemeyle birlikte ikinci konutunu alanlar için kredi değer oranı düşürülürken düzenleme, ilk kez konut alacakları kapsamıyor.

BDDK’nın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre konuya dair detaylar şu şekilde;

BDDK’dan Konut Kredileri ile İlgili Yeni Karar

Kurum, düzenlemenin finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik koordineli makro ihtiyati tedbirler kapsamında gerçekleştirildiğini duyurdu.

Bddk1
Kaynak: BDDK

Buna göre ikinci ve sonrası konut alımında tüketicinin kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının malik olduğu en az bir konutunun bulunması halinde konut kredisi değer oranı yüzde 75 daraltılacak.

Düzenleme çerçevesinde 5 milyon TL değerindeki bir evi, ikinci tapulu evi olarak alacak olanlara evin değerinin yüzde 22,5’i kadar kredi kullandırılabilecek.

Bddk2
Kaynak: BDDK

Söz konusu kişilere konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak ikamet amaçlı gayrimenkul ipoteği ile teminatlandırılan kredilere sermaye yeterliliği hesaplamasında da yüzde 35 risk ağırlığı yerine yüzde 150 risk ağırlığı uygulanacak.

İlk konut alımlarında ise kredi değer oranlarında herhangi bir değişiklik olmayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu