Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BDDK’dan Konut Kredilerine Dair Önemli Düzenleme Duyurusu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, konut kredilerinde ve konut teminatlı kredilerde uygulanacak kredi değer oranlarında değişikliğe gitti. Detaylar...
BDDK’dan Konut Kredilerine Dair Önemli Düzenleme Duyurusu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), konut kredilerine ilişkin yeni düzenlemeleri duyurdu. Söz konusu düzenlemeyle birlikte ikinci konutunu alanlar için kredi değer oranı düşürülürken düzenleme, ilk kez konut alacakları kapsamıyor.

BDDK’nın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre konuya dair detaylar şu şekilde;

BDDK’dan Konut Kredileri ile İlgili Yeni Karar

Kurum, düzenlemenin finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik koordineli makro ihtiyati tedbirler kapsamında gerçekleştirildiğini duyurdu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: BDDK

Buna göre ikinci ve sonrası konut alımında tüketicinin kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının malik olduğu en az bir konutunun bulunması halinde konut kredisi değer oranı yüzde 75 daraltılacak.

Düzenleme çerçevesinde 5 milyon TL değerindeki bir evi, ikinci tapulu evi olarak alacak olanlara evin değerinin yüzde 22,5’i kadar kredi kullandırılabilecek.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: BDDK

Söz konusu kişilere konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak ikamet amaçlı gayrimenkul ipoteği ile teminatlandırılan kredilere sermaye yeterliliği hesaplamasında da yüzde 35 risk ağırlığı yerine yüzde 150 risk ağırlığı uygulanacak.

İlk konut alımlarında ise kredi değer oranlarında herhangi bir değişiklik olmayacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın