Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2017 Yeni Jeep Compass İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Trailhawk versiyonun eklenmesiyle agresif bir görünüm kazanan Compass'ı gelin beraber inceleyelim.
2017 Yeni Jeep Compass İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Jeep Compass, 2007 yılında Chrysler tarafından üretime alınan kompakt bir SUV modeldir. Jeep, o yıllarda üretimini yaptığı diğer SUV modellerine göre daha orta bir araç yapmak istiyordu. Compass ilk olarak 2006 yılında Kuzey Amerika Otomobil Fuarı’nda gösterildi. 4×4 SUV alanında yaşanan patlamaların Jeep isim babası olarak geri kalmak istemiyordu. Çözüm olarak bu alanda Compass yollara çıkartarak eksikliğini tamamlamış oldu.

Jeep’in büyük SUV’u Cherokee‘nin faklı stillere bürünmesiyle, firmanın özellikle karoser yapılarında ciddi iyileşmeler olmuştu. Bundan sonraki adımlarda yeni yüz şekli benimsenerek, 2017 Yeni Compass‘ın yapısıda bu şekillerde yapılmış. Boyut olarak Cherokee ile Renagade arasında olsa da, şekil bakımından sadece Cherokee’ye yakın duruyor. Compass aslında şirketinin biraz da kurtarıcısı kıvamında oldu.

Nedeni; boyut olarak daha küçük ve dar alanlarda, özellikle şehir içlerinde daha rahat manevralar yapılabilecekti. İkinci unsur ise Compass’a verilen motor hacimleri vergi ve yakıt bakımından avantajlı olmuştu. Gerçi Jeep markasının Amerika‘da ürün satamama gibi bir endişesi olmuyor. Şirket ambleminin olduğu her araç diğer ülkelerde kısmı olarak satılırken, Amerika’da böyle bir sorun yok! Bakalım Jeep’in orta büyüklükteki SUV modeli nasıl olmuş.

İşte Karşınızda Jeep Compass:

Jeep Compass’ın Kasa Yapısı Cherokee’ye Oldukça Yakın

Jeep Compass'ın Kasa Yapısı Cherokee'ye Oldukça YakınBiraz önce dediğimiz gibi yapı olarak artık tek tip benimsenmiş. Gerçi son yılların modası olduğundan dolayı bir şey diyemiyoruz. Yani Mercedes ve BMW‘nin değişmeyen yapıları yavaş yavaş diğer firmalara geçiyor. Eskisine nazaran Compass‘ın üstündeki kara bulutlar biraz kalkmış. En büyük yenilik ön kısımda ve gayette isabetli olmuş.

GCM Yatırım Banner

Compass artık daha çekici! Bu kısımdaki tek sorun Grand Cherokee kullanıcılarının fazla bir ayrıcalığı kalmadı. Çünkü Compass’ın duruşu ile Cherokee bire bir aynı yapılmış.

Compass Ön Görünümü

Compass Ön Görünümüİkici nesil Compass yuvarlak far yapısından arada olan makyajla kurtularak, şu an Jeep’in modern tarafını almış. Yapı olarak daha sert bakışlar ve oturaklı bir duruşu olduğunu söylemek istiyoruz. Jeep’in Yuntu ile büyük SUV çıkışında da sert Amerikan tavrı sergilediğini görmüştük. Yani Jeep artık bu!

Compass Far Yapısı:

Compass Far YapısıFar yapısı aynı Cherokee’deki gibi eskisine göre daralmaya gidilerek yapılmış. Makyajlı versiyonda son halinin şekli biraz oturtturulmuştu. Compass’ın mercekli farları, etrafına kavisli şık bir Led aydınlatma ile imal edilmiş. Aynı zamanlarda çıkış yapan Trailhawk versiyonunda da aynı yapı korunmuş.

Compass Izgara Yapısı:

Compass Izgara YapısıDaraltma çalışmalarını bu kısımda da görüyoruz. Eski Compass‘ın hatılarsanız ön bakışları eski Grand Cherokee ile aynı olup, ızgara yapılarıda sade ve dikine çubuklardan oluşuyordu. Bu sefer Jeep klasik ızgara yapısında oynamalar yaparak, küçük kareler eklemiş. Izgaranın arka planında ise parlak siyah uygulaması, krom çerçeve ile uyumlu olmuş.

Compass Kaput ve Tampon Yapısı:

Compass Kaput ve Tampon YapısıCompass, Limited ve Trailhawk olarak bu kısımda da ayrılıyor. Aslında baktığımız zaman ayrılan kısım yalnızca çeki demiri ve düfizör olduğunu görüyoruz. Limited’de tampon yapısı geniş ve çamurluk kısımları ile bağlantılı ek parçadan oluşuyor.

Trailhawk‘a baktığımızda plakalık kısmında biraz değişim olmuş, bunun dışında farkları kaputa taşınıyor. Compass Trailhawk versiyonunda kaputun büyük kısmına farklı renk uygulaması yapılmış. Trailhawk kaputu mat bir boya ile boyanmış. Bu da aracın biraz daha sportif ve farklı versiyon olduğu vurgulanmış.

Compass Yan Görünümü

Compass Yan GörünümüÖn kısımda yapılan değişimler profil bakışlarını da iyileştirmiş. Compass’ın A stündan olmak üzere arka kısma kadar devam eden siyah kısımlar kalite seviyesini yükseltmiş. Cam etrafına yapılan krom detaylardan sonra bir kez daha anlıyoruz ki renk kombinleri aracın güzelliğine fazlasıyla katkıda bulunuyor. Geçmişten günümüze Jeep hakkında ilgi uyandıran kısımlar bu gibi detaylarda toplanmış.

Compass Jant Yapısı:

Compass Jant YapısıÇamurlukların duruşu itibariyle gözünüze 18″ olarak gelmiş olabilir. Ancak makyajlı versiyonda geçilen 17″ lastiklere devam edilmiş. Bence bu ölçüler yeterli. Diğer türlü lastik ebadlarıyla beraber düşen yanak ölçüleri hafif arazide olsa konforsuz sürüşler yapılmasını sağlıyor.

Trailhawk Serisinde işler biraz değişerek off road süspansiyon sistemi ve off road lastikler ile beraber geliyor. Biraz da yükselmiş şekilde!

Compass Arka Görünümü

Compass Arka GörünümüJeep’in yapı anlayışı, arka kısımla beraber bir kez daha hoşumuza gidiyor. Eski nesilden kalan yorgun ve halsiz duruşları, yerini dinamik bir yapıya bırakmış. Yapı olarak biraz daha yüksek duran Compass, bunu arka kısımda hissettiriyor. Arka farlar köşelerden alınarak üstte çıkartılmış. Ve biraz daha büyük tasarlanmış.

Compass Stop Far Yapısı:

Compass Stop Far YapısıFar yapısı olarak Cherokee‘den farklı. Compass’ın far hatları daha yuvarlak, Cherokee’nin daha dik ve kare yapıya yakın. Bu iki model arasındaki ilişkiyi Yeni Audi Q5 ve Q7 arasında da yaşanıyor.

Compass Bagaj Kısmı:

Compass Bagaj KısmıBagaj kapağı biraz büyük tutulduğu gözümüze çarpıyor. Amerikan arabaların dar cam alışkanlıklarını gerçekten anlamış değilim. Compass modelinde de gördüğümüz gibi arka cam kısıtlı bir görüş açısı sunuyor. Bagaj kapağına otomatik açılma özelliğide eklenmiş.

Jeep Compass’ın Sade İç Mekan Tarzı Devam Ediyor

Jeep Compass'ın Sade İç Mekan Tarzı Devam EdiyorAmerikalı insanların sevdiği başka bir şeyde, iç mekanın sadeliği! Kolay kolay, Renault’un yeni SUV’u Koleos tarzında şık bir iç mekan göremezsiniz. İstedikleri sadece düğmelerin büyüklüğü ve gerekli olanlar. Onun için Jeep firması da kokpit için fazla detaya girmiyor.

Compass Kokpit Yapısı

Compass Kokpit YapısıGördüğümüz gibi kokpit, yukarıda anlattıklarımız ile örtüşüyor. Stili fazla değiştirilmeyen direksiyonu, basit vites kutusu ve etrafı! Tabi bu anlattıklarımız kalitesiz olduğu anlamına gelmiyor!

Compass Multimedya Ekran Yapısı:

Compass Multimedya Ekran YapısıParlak siyah çerçeve etrafına konumlandırılan ekran, 8.5″ olarak verilmiş. Sanırım çerçeve yapısından dolayı 10″ gibi büyük duruyor. Uconnect dokunmatik ekranda kamera görüntülerini alabilir, internet özelliği sayesinde yol koşulları ve navigasyon özelliğini kullanabiliyorsunuz. Apple CarPlay ve Android Auto standart özelliklerinin içerisinde.

Compass Koltuk Yapısı:

Compass Koltuk YapısıNeredeyse bir önceki nesilden kalan çoğu malzeme değiştirilmiş. Koltuklarda aynı şekilde farklı bir deri ve özelliklerde getirilmiş. Soğutma özelliği dışında koltuklarda olabilecek diğer özellikler mevcut.

Compass Orta Konsol Yapısı:

Compass Orta Konsol YapısıVites kolunun önünde AWD sisteminin yönetildiği yuvarlak buton koyulmuş. AUX ve USB girişleri hemen yanına konumlandırılmış. Dual klima ve müzik sistemi kontrolleri dokunmatik ekranın alt kısmına verilmiş. Bence biraz daha alımlı ve göze hoş gelecek şekiller verilebilinirdi.

Compass Direksiyon Yapısı:

Compass Direksiyon YapısıJeep, uzun zamandır bu direksiyon yapısından vazgeçmiyor. Üç kollu direksiyon da ses sistemi kontrol, telefon özelliği ve hız sabitleme özelliklerinin kontrollerini yapabiliyorsunuz. Ayrıca, eskisine nazaran hassasiyeti biraz daha iyileştirilmiş. Direksiyona verilen ısıtma özelliğini de unutmadan söyleyelim.

Jepp Compass Motor Üniteleri

Jepp Compass Motor ÜniteleriMotor üniteleri ile beraber çekiş sistemi ve şanzıman oranlarıda sınıflandırılmış. Jeep’in ülkemize de gelen 2.4 litrelik 4 silindirli motor ünitesi giriş olarak verilmiş. Bu motorda biraz beygir artışı ile 170‘den 180 beygire çıkartılmış. 220 nm tork sunan bu motor ünitesi 10 saniyede 100 km/h hızlanma değeri sunuyor.

Bu versiyonu 6 ileri otomatik veya 6 ileri manuel olarak alabiliyorsunuz. Aynı zamanda 4×4 ve 4×2 olarak da tercih seçenekleri sunuluyor. Birde düşük hacimli 2.0 litrelik benzinli ünitesi mevcut. 156 hp‘lik gücü ve düşük vergi oranından bu daha çok tercih edilecektir.

Compass Dizel Motor Ünitesi

Compass Dizel Motor ÜnitesiFiat-Chrysler ortaklığında yapılan Multijet dizelmotorlara devam edildiğini görüyoruz. 1.6 litre hacme sahip bu motor 120 hp güç sağlıyor. Compass II böylelikle 10.7 saniyede hızlanma ve 188 km/h maksimum sürat değeri veriyor. Bu aracın yaklaşık kilogramı da 1.5 ton dur. Herhangi bir değişiklik olmazsa Trailhawk versiyona 9 ileri otomatik şanzıman ile satılacak.

Jeep Compass Fiyatı

Jeep Compass FiyatıTürkiye tam fiyat listesi belli olmasa da, diğer serilere göre bir fiyat verebiliriz. Compass’ın 2.4 litrelik versiyonu gelir mi bilmiyoruz ancak 2.0 litre benzin fiyatı 160 bin TL civarlarında olacaktır. Dizel ünite ise donanım farklarına göre 150 bin TL ile 200 bin TL arasında olabilir.

2017 yılının son baharında beklenen Yeni Jeep Compass, dış yapısındaki iyileştirmeler ve bir tık fazla donanımları ile tercih edilebilecek bir SUV model oldu diyebiliriz. Kasa yapısının hoş bir görüntüsü olup, arka kısım biraz daha iyi olabilirdi. Ancak ön duruş kusursuz! Tampon şekilleri özellikle Trailhawk‘ın farklı dizaynları ile gayet çekici olmuş. Ekstra donanımlarla cam tavan, otomatik park sistemi gibi güvenlik ve kolay kullanım paketleri de sunuluyor.

Compass pratik SUV anlamında rakiplerini oldukça zorlayacaktır. Bir de Jeep kalitesini ortaya koyduğumuz zaman ve fiyatları da rakiplerine yakın olursa bence bu aracın satışları tatmin eder. Şimdi 2017 Yeni Jeep Compass’ın çıkışını bekliyeceğiz! Sizlerin yeni Jeep Compass hakkında düşünceleriniz neler olur?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.