Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Renault Jeep Ortaklığından Doğan Yeni Bir Renegade Gelebilir!

Fransız Renault ile Amerikan Jeep ortak bir SUV modeli üretebilir. Küçük 4x4 pazarı için düşünülen yeni araç projesi farklı bir çok tartışma konusunuda beraberinde getirdi. Bakalım bu işin temelinde yatan asıl olay neymiş?
Renault Jeep Ortaklığından Doğan Yeni Bir Renegade Gelebilir!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Özellikle Amerika‘da büyük yankı uyandıran haberimizde garip bir ortak projeden bahsedeceğiz. Renault‘un başlatmış olduğu yeni prototip 4L projesi bazı sorunlarıda beraberinde getirdi. Otomobil dünyasının son zamanlarda biraz karışmasıyla, yapılan planlarında aynı doğrultuda karıştığını görüyoruz. Renault, yeni tarz SUV’u Koleos ve Captur dışında daha küçük yapılarda 4×4 seçeneği olan bir SUV çıkarmak istiyor. Ancak bu SUV modelin tasarımı Jeep‘in Renagade grafiklerini taşıyacağı ve belli alanlarda ortak yapım sürecinde geliştirileceği söylendi.

Konunun asıl meselesi ve yankı uyandıran kısmı; 4L projesinin teklifi Chrysler‘den mi geldi yoksa Renault‘dan mı ? Tamamı Renegade olan SUV modelini Renault kendi tekrardan mı çizdi? Karışıklığın başladığı nokta burası. Halk ve basın tarafından çözülemeyen ve eleştirilen kısmı burası olmuş.

Amerikan Jeep Maliyet Düşürmek için Bazı Pazarlara Renault Renegade Şeklinde Sokulabilir!

Amerikan Jeep Maliyet Düşürmek için Bazı Pazarlara Renault Renegade Şeklinde Sokulabilir!Durumun sandığımızdan daha karışık olduğunu şimdiden söylemek isterim! Ortada Renault amblemli bir Jeep Renegade var. Bizim anladığımız ortak bir pazar ve proje üstünden yürüyerek, bazı bu tip üretim yapan firmaların başarısını gölgelemek olabilir. Fransız temsilcilerinden Carlos Ghosn‘un “Büyük beyin fırtınalarından sonra temeli Jeep olan bir ürünü bu alanda rakipsiz sanılan modeller için düşünülüyor” dedi.

Bence burada anlaşılmayan nokta, Amerika ve Fransa arasında yapılan SUV projesinin daha erken açığa çıkmasıdır. Sonuçta 4L denilen konseptin ana hat yapısı Jeep‘e ait. Renault’un %30 stil değişikliği yaparak Renegade‘yi tekrar şekillendirmesi telif hakkını doğurur.

Ve de bu ciddi bir meseledir. Yine de konunun telif hakkı ile ilgili olduğunu düşünmüyorum! Olayın bir tarafında Chrysler diğer tarafında Renault gibi bir firma var. Her iki tarafın da güçlü Ar-Ge tesisleri var.

GCM Yatırım Banner

Renault’un Küçük Yapıda 4X4 SUV Modele İhtiyacı Var!

Renault'un Küçük Yapıda 4X4 SUV Modele İhtiyacı Var!Bu ortak araç projesi aslında çok açık. Neden diye soracak olursanız; Jeep’in Renegade satışları şu an için iyi gidiyor. SUV‘a dönük olan bir dünya için farklı yapılarda seçenek sunmak şart oldu diyebiliriz. Anlamadığım nokta bunun neden bu kadar karışık ve büyük bir olaymış gibi aksettrildi. Mercedes 1.5 dizel motorlarını Renault’dan, Toyota 1.6 dizel motorları BMW’de almaktadır.

Burada vermiş olduğum örnek aslında büyük firmaların alış verişleri gibi düşülse de, asıl konu “maliyet” hesaplamadır. Yani firmalar yeni bir sınıf çıkartırken veya motor seçeneği koyacağı zaman Ar-Ge‘si tamamlanmış sağlamlığı kabul edilmiş farklı firma ürünlerine başvurmaktadırlar.

Sonuç olarak Renault, Renegade yapısında kendi amblemini koyarak böyle bir araç üretmesi uzak gözükmüyor. Küçük 4×4 SUV sınıfı için Renault Jeep ortaklığından çıkan bir üründe bence yadırganmamalı. Her iki tarafda çıkarlarını düşünüyor.Bakalım ilerleyen günlerde bu konuyla ilgili nasıl bir gelişme olacak?

 

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.