Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2017 Yeni Infiniti Q60 S: Lüksün Yüksek Performans Arabası!

Infiniti'nin coupe sınıfta performansın yanında lüks duruşu ile de adından söz ettiren Q60 S Serisi, son haliyle karşımıza çıkıyor. Q60'ın yeni nesline verilen özel uygulamalar ve donanımlar üst seviyede tutulmuş. Bakalım yeni Q60 nasıl olmuş?
2017 Yeni Infiniti Q60 S: Lüksün Yüksek Performans Arabası!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Infiniti‘nin merakla beklenen Q60 Serileri nihayet yollara çıktı. Japon markanın insanın aklını başından alacak lüks spor arabası dünyada büyük yankılara neden oldu. Duruşu ve özellikleri ile rakipsizliğini ilan eden Q60 S, prestijin kalbi olmaya geldi. Q60 S’in yapı olarak en başına gittiğimizde karşımıza “G Serileri” geliyor. Q60, 2003 yılında Nissan Z platformunda üretilen G35’lerin yeni yüzüdür diyebiliriz. G35’i 100 bin TL’ye kadar en iyi spor arabalar yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Infiniti’nin yapısı gereği lüks segmente başka markalara benzemeyen, taklit etmeyen araba yapmasıyla ünlüdür. 80’lerin Japon akımını başlatan Infiniti, Lexus’un en dişli rakibi olmuştur. 2013 yılında tanıdığımız Q60 modeli, 4 yıl aradan sonra köklü değişimi ile Lexus RX Serilerini yarışa davet ediyor. Q60’ın son haline baktığımızda kupasının büyüdüğü ve güç içerisinde şıklığı sunan bir otomobil haline geldiğini görüyoruz.

Buradaki dikkat çekilecek konu Q60’da Amerikan kası bir araba olması! Sonuçta hangi ülke insanlarının kalbini çalmaya geldiği açıkça belli. O zaman hızlı bir şekilde bu “Japan Dream” aracı bizlere neler sunuyor bakalım!

İşte Hızın ve Lüksün Buluştuğu Araba Infiniti Q60 S:

Yeni Infiniti Q60’ın Karoseri Çekicilikten Öte Olmuş

Yeni Infiniti Q60'ın Karoseri Çekicilikten Öte OlmuşBu gibi kusursuz yapılı arabalara zor rastlanır. Yıllar ilerledikçe Japonların, Avrupa arabalarından daha Avrupalı otomobiller yaptığı dikkat çekiyor. Görüyoruz ki Q60’ın gelişimi, en az yaptığı süratler kadar hızlı gitmiş. Q60’ın bakışlarındaki umursamaz tavırları görmemek mümkün değil. Hangi Alman kıskanmaz ki!

GCM Yatırım Banner

Infiniti Q60 Ön Görünümü

Infiniti Q60 Ön GörünümüJapon temsilcinin yeni yüz hatlarını artık biliyoruz. Şunu da iyi anladık ki Inifiniti‘nin grafik çalışmaları sadelik içerisinden keskin duruşlar çıkarmak. Infiniti Q60’ın ön görünümü inanılmaz bir derinliğe sahip. Koyulan parçaların her biri aracın dengesi, aerodinamikliğini desteleyecek şekilde yerleştirildiğini görüyoruz.

Q60 S Far Yapısı:

Q60 S Far YapısıQ60 S‘i de gördükten sonra iyiki Led far denen aydınlatma teknolojisi çıkmış diyoruz. Far yapısının iç kısımlarına Led ile verilen her şekil, aracın sahip olduğu yapıyı değiştirmeye yetiyor. Yuvarlak ve dik yapıdan oluşan farlara Led aydınlatmalarda aynı şekillerde yerleştirilmiş.

Q60 Kaput ve Izgara Yapısı:

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Q60‘ın kaput yapısı rüzgar direncine karşı yapılan, orta kısımdan hafif yükseltilmiş bir yapı ile karşılıyor. Izgarası büyük ve öne doğru meyilli şekilde duruyor. Krom ile süslene petek ızgarası gayet güzel duruyor.

Q60 Tampon Yapısı:

Q60 Tampon YapısıInfiniti Q60‘ın tampon yapısı ızgara çevresini kapsayacak şekilde büyük bir yapıda imal edilmiş. Alt kısımlarda ızgaranın büyüklüğünden dolayı hava kanalları dar yapıda olmuş. Sis farı çevresi ve bağlantı noktalarında da krom şeritler kullanılması başarılı bir duruş sağlamış.

Infitini Q60 Yan Görünümü

Infitini Q60 Yan GörünümüHer zaman derim! Bir arabanın ne derece sportif, ne derece lüks olduğunu en iyi profil kısmından anlaşılır. Bu kısma yapılan çalışmalar da en az ön ve arka kısımlar kadar önemlidir. Lastik seçiminin isabetli yapılıp, marşpiyel şeklinin iyi verildiği durumlarda hangi araba olursa olsun ağırlıklık ve sportiflik tarafını ayarlı oluyor.

Q60’ın profilindeki en güzel ayrıntı D stüna verilen şekil olmuş. Krom ile çevrili camların, uç kısmına dikkat çekici bir kavis verilmiş.

Q60 Jant Yapısı:

Q60 Jant YapısıQ60’a 19″ standart hafif yapılı jantlar verilmiş. İsteğe göre siyah, gümüş ve füme renginde tercih edebiliyorsunuz.

Infiniti Q60 Arka Görünümü

Infiniti Q60 Arka GörünümüJapon temsilci üzerinde çalışan kişileri bir kez daha başarılarından dolayı kutluyorum. Çünkü aynı anda 3 farklı bölgeden arabaya aşık etmek kolay iş değil. Arka görünümün detaylarına baktığımızda, parçaların ortak bir kalıp altında yapıldığını anlıyoruz. Far yapısından bu daha çok belli oluyor.

Q60 Stop Far Yapısı:

Q60 Stop Far YapısıEski kasasına göre kabalığı alınan arka far grubunun, daha keyif verici duruşlar aşılanmış. Ön farlar ile uyum süper!

Q60 Tampon Yapısı:

Q60 Tampon YapısıQ60 ‘ın arka duruşunun geniş yapısına uygun tampon yapıldığını görüyoruz. Tampon bütün olsa da, sanki egzoz grubu ve çevresinde ayrıymış hissiyatı verilmiş. Q60’ın tam bu noktada BMW 6 Serilerini andırdığını görüyorum. Q60 için çift çıkış egzoz düşünülmüş. Difüzör kısmına da siyah piano black rengi verilmiş.

Yeni Q60’ın İç Mekanı Fazlasıyla Lüks

Yeni Q60'ın İç Mekanı Fazlasıyla LüksGörüyoruz ki bir şey nasıl isteniyorsa o şekilde gidiyor. Infiniti için vermiş olduğumuz başlığın tam olarak karşılığını görüyoruz. Lüksün yüksek performans arabası! Lüks kısmından sonra performans kısmına da geçeceğiz.

Q60’ın iç mekanı, özellikle orta konsol yapısı sizlerle incelemesini yaptığımız Acura TLX‘ oldukça benziyor. Şu sıralar, Japonların lüks temsilcilerinde çift ekran modasının da başladığını anlıyoruz.

Q60 Kokpit Yapısı

Q60 Kokpit YapısıYeni Infiniti Q60‘ın kokpit yapısı göze hoş geliyor ve günümüz teknolojisinde yapılmış. Burada da yeniden BMW esintili yerler olduğu göze çarpıyor. Mesela multimedya ekranın sağ tarafından vites bölgesine kadar olan kısmın şeklini tüm BMW modellerinde görebiliriz. Q60’ın malzemelerin çoğu karbon fiber olarak belirlenmiş.

Q60 Direksiyon ve Gösterge Paneli:

Q60 Direksiyon ve Gösterge PaneliInfiniti, kullanımı en rahat olan 3 kollu direksiyon kullanmış. Yenilenen teknolojisi ile direksiyona doğrudan adaptiflik özelliği verilmiş. Yani mühendisler her tepkiye karşı maksimum hissiyat eklemişler. Gösterme paneline geçtiğimizde karşımıza bir ödül çıkıyor. Q60’ın gösterge paneli “en iyi görsel panel” ödülene layık görülmüş.

Q60 Koltuk Yapısı:

Q60 Koltuk YapısıInfiniti’ye göre, koltuklarda bile bilim ve teknoloji harmanlaması olmuş. Koltuklar yorgunluk azaltamaya ve uzun mesafe yolculuklarda en konforlu şekilde gidebilmek adına çalışmalar yapılmış. Entegre kafalıklı koltukların özellikle kırmızı deri döşemesi kalite havasını katlıyor.

Q60 Ses Sestimi:

Q60 Ses SestimiBose, Infiniti için özel olarak geliştirdiği, dünyaya ilk kez sunduğu hakiki metal ve alüminyum çerçeveli en kaliteli ses sistemini görüyoruz. Bose’nin yapmış olduğu bu çalışma performans ses sistemi serileri arasında yer almış.

Q60 Orta Kısım Ekran Yapıları:

Q60 Orta Kısım Ekran YapılarıInfiniti Q60 ayrı iki ekrana sahip. 7 inç‘lik ayrı ekranların yaptığı işlemlerde farklı. Üst kısım ekranda navigasyon ve yol durumu bilgileri alınırken, alt kısım ekrandan müzik, klima, koltuk vb. yerlerin yönetimi yapılıyor. Apple CarPlay standart olarak sunuluyor.

Yeni Infiniti Q60 Boyutları

Yeni Infiniti Q60 BoyutlarıQ60’ın coupe bir modele göre boyut rakamları yüksek. Q60’ın boyu 4.690 mm, genişliği 1850 mm ve yüksekliği 1395 mm dir. Boyut konusunda fena olmayan rakamların, genişlikte oldukça iyi olduğu görülüyor.

Yeni Infiniti Q60 Motor Üniteleri

Yeni Infiniti Q60 Motor Üniteleri4×4 sistemininde mevcut olduğu Q60’da, farklı iki hacimde ve güçlerde motor üniteleri bulunuyor. En düşük hacimli ünitesi 2.0 litre hacminde ve 208 beygir güç üretiyor. 258 nm torka sahip bu motor 7.3 saniyede 100 km hıza çıkıyor. Diğer seçenekler arasında 3.0 litre var. Bu motorun da kendi içerisinde ayrılan iki farklı beygire sahip versiyonu bulunuyor.

Q60 3.0 Litre Ünitesi

Q60 3.0 Litre ÜnitesiQ60’a dediğimiz gibi aynı hacimde farklı güçler uygulanmış. 3.0L motor ünitesi 300 beygir güç üretirken 295 nm tork sağlıyor. Hafif alüminyum yapısı ve sürtünme azaltıcı teknolojisiyle göz dolduran Q60 motoru, 6 saniye civarlarında kalkış yapmaktadır.

3.0L hacme bir de 400 beygirlik versiyon dahil edilmiş. Çift turbolu bu ünite 400 beygir ile beraber 475 nm tork sağlıyor. Q60 bu motor sayesinde 5 saniyede kalkış yaparak BMW M4‘e biraz daha yaklaştığını hissettiriyor.

Büyüleyici tarzıyla Q60 S, yine adından söz ettirecektir. Japon sanatının sunulmuş en güzel örnekleri arasına Q60‘ı ekleyebiliriz. Nerde ne yapacağı belli olmayan Japon arabaların, Infiniti’nin bu serinde gördüğümüz gibi lüks duruşunun yanında performansı ile de Alman rakiplerinin korkulu rüyası oluyor. Infiniti’nin SUV segmentinde sunduğu yapılar ile diğer segmentlerde sundukları, kalite anlayışının en büyük ispatlarıdır.

Q60’ın donanımlarına koyulan özel seri ürünlerle, Infiniti’nin kafasında oluşturmak istediği arabayı açıkça anlayabiliyoruz. Bunuda çok iyi başardığını ekleyelim. Peki incelemesini yaptığımız 2017 Infiniti Q60 S hakkında sizin düşüneleriniz neler olur?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.