Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Haftada Küresel Ekonomi ABD Enflasyonunu Takip Edecek

ABD’de enflasyonun yüksek kalmaya devam etmesi ve FED’den gelen şahin söylemler, küresel piyasalar üzerinde belirleyici olmayı sürdürüyor.
Yeni Haftada Küresel Ekonomi ABD Enflasyonunu Takip Edecek
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (FED) para politikasına ilişkin belirsizlikleri sürdürmesi ile geçen haftayı karışık tamamladı. Gelecek hafta yoğunlaşılacak başlıca gündem maddesi ise ABD Eylül ayı enflasyon rakamları olacak.

FED’in gelecek süreçte nasıl adımlar atacağına dair devam eden belirsizlikler varlık fiyatları üzerinde etkili oluyor. Yetkililer şahin söylemlerde bulunuyor ve bu nedenle risk iştahı azalıyor.

FED Başkanı Jerome Powell, Pensilvanya’da toplum ve iş dünyası liderleriyle yaptığı toplantıda, sağlıklı bir ekonomiye odaklandıklarını ve ekonominin hala salgının neden olduğu sorunlarla uğraştığın söyledi. Hedeflerinin sürdürülebilir ve güçlü bir iş gücü piyasasını sağlamak olduğunu vurguladı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen yakın zamanda yaptığı açıklamada, son derece güçlü bir iş gücü piyasası bağlamında kısa vadede enflasyonun düştüğünü aktararak ABD ekonomisinin görünümü konusunda “çok iyimser” olduğunu söyledi.

ABD’de enflasyon Ağustos ayında yüzde 3,7 olarak açıklanmış ve piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşmişti. Bu hafta Eylül ayı enflasyon rakamları Perşembe günü açıklanacak. Aylık bazdaki artış beklentisi yüzde 0,3 seviyesinde bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Rakamlar enflasyonun FED’in yüzde 2 hedefinin üzerinde kalmaya devam ettiğini gösteriyor. Bu da faiz oranlarının uzun süre yüksek kalacağına dair beklentileri artırıyor. Geride kalan haftada ABD’de tarım dışı istihdam rakamları açıklandı. Rapora göre tarım dışı istihdam Eylül’de 336 bin kişi artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

ABD’de işsizlik oranı ise eylülde değişmeyerek yüzde 3,8 ile Şubat 2022’den bu yana en yüksek seviyesinde kalmayı sürdürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.