Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2017 Yeni BMW M4 GTS DTM: MotoGp’nin Sert Polisi

Bmw'nin yarış pistleri için geliştirdiği M4 GTS modelini, bu sefer karşımıza pistlerin denetleyicisi olarak çıkardı. M4 modelinin hız versiyonu, adeta polis aracına dönüştürüldü ve farklı özellikler eklendi. Bakalım, yeni Bmw M4 GTS DTM modelinin özellikleri nelermiş?
2017 Yeni BMW M4 GTS DTM: MotoGp’nin Sert Polisi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yarış pistlerinde bu tip araçları sürekli görmüşüzdür. Ne yaparlar ? hangi durumlarda ortaya çıkarlar? bazen bilemeyiz. Güvenlik araçları standart yol otomobillerinin, otoban polisi forması giydirilip, pistlerde güvenliği sağlaması için sürekli hazır bekletiliyorlar. Bu arabalar her zaman köşelerde veya pistin kullanılmayan alanlarında gayet çekici bir şekilde yarışları izler. Sanki istediği zaman yarışı durdurabilir, istediklerini yarış dışı bırakabilir yetkisinde dururlar.

Ancak, bu arabaların varlığı çok önemlidir. Yarış pistlerinde özellikle kazalar olduğu zaman “Safety Car” zamanı gelmiştir ve müdahaleler onunla başlar. Pistlerde, kaza sırasında yarışan araçlar çok hızlı olduğu için onlar gelmeden çıkmalı ve uyarıcı ışıklarla beraber onun kontrolünde gidilmelidir. Mesela hava şartları aslında yarışmaya elverişli değil! yine burada devreye güvenlik aracı giriyor.

Şimdi ise MotoGp’nin yeni üyesi olan Yeni Bmw M4 GTS ile güvenlik aracı standartları değiştirilerek, pistlerde oldukça önemli görevlere getirildi. Geçen sene MotoGp’nin yeni güvenlik aracı olarak tanıtılan Bmw M2, artık yerini Bmw M4 GTS modeline bırakıyor. Artık “Bunching” yani, denetleme sırası Bmw M4 GTS’de. Bilmemiz gereken bir şey de, bu araçların çoğunluğu yeni çıkmış modeller oluyor. Böylelikle firmalar tanıtımlarını da yapmış oluyorlar. Üstüne paramı alıyorlar paramı veriyorlar tabi ki bilemiyoruz Bildiğimiz şu ki, gayet “Sexi” olduklarıdır.

İsterseniz yeni MotoGp’nin yol patronu hakkında detaylı incelemeye geçelim:

Karoseri Güvenlik Aracı Olabilmesi için Modifiye Edilmiş

Karoseri Güvenlik Aracı Olabilmesi için Modifiye EdilmişGüvenlik aracına dönüştürüldükten sonra hesaba katamadıkları konusu ise M4 modelinin “Kışkırtıcı” olması. Normal polis arabalarının renkleri mantığında giydirme yapılarak tonlar o yönde seçilmiş. Uzaklardan da görsek bu Bmw M4 GTS’nin güvenlik temeline dayalı araba olduğunu anlarız.

GCM Yatırım Banner

Aracın DTM yarışlarına hazırlanması için koyulması zorunlu olan öğelerin yerine de karbon fiber yapılı malzemeler montajlanmış.

2017 Peugeot Hoggar 4×4 Konsept Yazımızı Okumak için Tıklayın.

Bmw M4 GTS Ön Görünümü:

Bmw M4 GTS Ön GörünümüM4 DTM aracının ön splitter’lere Bmw’nin M-Performance’den alınan parçalar eklenmiş. “M” yapısının genel özelliklerinden çıkılmadan, aksesuar ekleme yöntemi seçilmiş. Ön difüzörler ve kaput yapısı M4 GTS versiyonu ile aynı şekilde imal edilmiş.

Kaput üzerinden başlayan kırmızı ve mavi şeritler tamponda bulunan orta difüzöre kadar geliyor. Aynı kısımda köşelere yerleştirilmiş polis arabalarının mavi-kırmızı renklerde yanan lambalarını görüyoruz.

2018 Yeni Volkswagen Golf Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

Bmw M4 GTS Yan Görünümü:

Bmw M4 GTS Yan GörünümüProfil kısmında Standart M4 modelinden farklı olarak kapılara yazılmış kocaman bir “Safety Car” yazısını görüyoruz. 19 inç’lik M jantlarda da değişiklik yok. Baktığımızda aracın yan kısmının bir çok yerini reklam yazıları kaplamış. Beyin algısı olsa gerek, bu araca her baktığımda Playstation oyununda gibi durduğunu görüyorum. Bmw, pürüzsüz işçiliğinin devam ettiğini yan kısımda da belli oldu.

Bmw M4 GTS Arka Görünümü:

Bmw M4 GTS Arka GörünümüM4 GTS’nin arka kısmına baktığımızda “ben bu işlerin ustasıyım” dediğini duyabiliyoruz. Kesintisiz olarak diğer taraflardan gelen performans kokusu arka kısımda daha çok yoğunlaşmış. Standart olan dört çıkış kafalı egzozlara zaten diyecek bir şey bulamıyoruz. Gelelim nokta atışının yapıldığı yere. Bagaj üstüne karbon malzemeden yapılmış ve yaklaşık olarak 25 santim gövdeden yukarı çıkmış rüzgar kanadını görüyoruz. Bu rüzgar kadanı ilk olarak Bmw M4 DTM Champion Edition’da kullanılmıştı. Eyer ki bir gün Bmw M4’nüz olursa mutlaka böyle bir kanat taktırın!Bir benzetmemiz de, Bmw M4 GTS güvenlik aracı pistlerde giderken ki duruşu “Steller deniz kartalı” na benziyor.

Bmw M4’ün İç Kısmı da Güvenlikten Nasibini Almış

Bmw M4’ün İç Kısmı da Güvenlikten Nasibini Almışİç yapısına baktığımız zaman güvenliğin sadece başkaları için sağlanmadığını görüyoruz. M4 GTS DTM, sürücüsünün güvenliği için de bir çok öge değiştirilmiş. Kabin içerisinde arka koltuklar söküldükten sonra çelik borular monte edilmiş. Bu çelik koruma malzemeleri ile kabin içerisi tamamen güvenlik altına alınmış.

Yeni Jeep Wrangler Tomahawk 6×6 Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

Bmw M4 GTS DTM Recaro Koltukları:

Bmw M4 GTS DTM Recaro KoltuklarıBmw M4’ün standart rahat koltuklarının yerine, oldukça hafif yapılı alüminyumdan imal edilmiş “Recaro” koltukları montajlanmış. Bu koltuklar özellikle sürücüyü bir çok noktadan korumayabilmektedir.

Bmw M4 GTS DTM Kontrol Düğmeleri:

Bmw M4 GTS DTM Kontrol DüğmeleriDiğer bir değişiklik ise orta kısımda yapılmış. Karbon kaplı i-drive yönetim butonunun tam arkasına, güvenlik ile ilgili 5 adet düğme koyulduğunu görüyoruz. Bu düğmeler hakkında tam olarak bir bilgiye sahip olamamakla birlikte; güvenlik aracının pist içinde olduğu süreçlerde, yarışçıların ne yapmasını gerektiğini, her düğmeye verilmiş farklı ışıklarla anlatılması için koyulduğunu düşünüyoruz.

BMW M4 GTS Kabin Görüntüsü:

BMW M4 GTS Kabin GörüntüsüAracın iç yapısında ki diğer malzemeler revizeye uğramamış. Bilgi ekranı ve klima kumandası çevresinde farklılık göremedik. Sadece anlam katmak amacı ile torpido kısmının üst tarafına “resmi güvenlik aracı” yazısı yazılmış.

Sınırlı Sayıda Üretilen 3 Milyon Dolarlık Ferrari FXX-K için Tıklayın.

BMW M4 GTS’nin Motorunda Değişime Gidilmemiş

BMW M4 GTS’nin Motorunda Değişime GidilmemişBilmeyenler için bir ayrıntıdan söz etmem gerekirse; M4’ün GTS versiyonu, normal M4 versiyonlarının güçlendirilmiş şeklidir. GTS’ler, hafif alaşımlı maddeler kullanılarak, daha fazla beygir üretebilmesi için ekstra uygulamalara maruz kalmış, motor üniteleri koyuluyor. Yani güvenlik aracımızın motoru da, ekstralara maruz kalmış şeklidir. Bmw M4 GTS, 3.0 litre hacme sahip ve 500 beygir güç üretebilmektedir.

Bmw M4 Motor GTS Ünitesi:

Bmw M4 Gts Motor ÜnitesiBu muhteşem gücün oluşturduğu 600 nm tork ile M4 GTS güvenlik aracı 3.8 saniyede 100 kilometre hıza çıkabiliyor. Özellikle pist yarışları için yapılmış bu araba, 305 km/h son sürate rahatlıkla ulaşabiliyor. Olayın temeline baktığımız zaman ise bu hızları sağlayan Twin-Power Turbo’yu da unutmuyoruz.

Acura NSX Hibrid Yazımızı Okumak için Tıklayın.

Bmw M4 GTS DTM 7 DCT Şanzımanı:

Bmw M4 GTS DTM 7 DCT ŞanzımanıMotordan çıkan bu kadar gücün bir şekilde aktarılması lazım değil mi? Bmw mühendisleri bu aktarımı 7 ileri otomatik DCT şanzıman ile yapılmasını uygun görmüşler. Çift debriyajlı bu vites tipi, herhangi bir güç boşluğuna mahal vermeden akıllara zarar hızlarda vites değiştiriyor. Bmw M4 GTS’nin özellikle hızlanmasında bu vitesin katkıları çoktur.


Bmw’nin, motorsporları genlerini daha önceden aldığını biliyoruz. Oluşturduğu sistemler sayesinde pistlere tecrübeli bir güvelik aracı sunmuş oluyor. M4 GTS’nin bu projeye dahil edilmiş olması her açıdan övgü almasını sağlamış. BMW Motorsport Direktörü Jens Marquardt “DTM alanını şık bir şekilde yönetmek için güvenlik otomobilinin de son derece sportif olması gerekiyor. BMW M4 Coupé, kesinlikle bunu sağlamak için temel sağlamıştır.” dedi.

Bizce bu saatten sonra Bmw M4 kullanıcıları araçlarını bu şekle sokmak için sıraya gireceklerdir. Bmw’nin çıkarmış olduğu bazı Edition modelleri olsa da, tabi ki bir GTS DTM değil! Paratic olarak, Bmw’nin yaptığı güvenlik aracını çok beğendik. Peki Bmw’nin güvenlik aracı hakkında sizin düşünceleriniz neler olur?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.