Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sınırlı Sayıda Üretilen 3 Milyon Dolarlık Ferrari FXX-K

Ferrari'nin ünlü "XX" serisine katılan son üyesi FXX-K, pistlere oldukça hızlı giriş yapıyor. LaFerrari'nin devam modeli olan bu aracı gelin hep birlikte tanıyalım:
Sınırlı Sayıda Üretilen 3 Milyon Dolarlık Ferrari FXX-K
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ferrari’nin FXX-K modeli, Maranello’da üretilen yüksek performanslı bir arabadır. Geçen sene üretilen ve sadece dünyada 40 adet olan FXX-K, herkes tarafından çok beğenilmiştir. FXX-K yasal olarak, LaFerrariden sonra caddelere çıkabilecek modelidir. Biliyorsunuz ki yüksek performanslı ve yarış arabası olarak üretilen modellerin bazıları yasal asfalt yollara çıkamıyor. Bu tarz araçlar, yollarda gidebilecek şekilde tasarlanıp güvenlik donanımları ekleniyor. Ardından asfalt yollara çıkabilmesi için izin isteniyor.

Bu araç, kendinden önce çıkan modellerin halefidir. Gördüğünüz gibi tasarımı tamamen performans ve rakiplerini kışkırtmak amacıyla çizilmiş. Müşterilerine sınırsız güçte otomobil yapabileceklerini açıkça gösteren bu model, Ferrari’nin güçlü bir silahıdır. Piyasaya sürülmesinin diğer nedeni ise hız rekorlarına doğru koşan rakiplerine gövde gösterisi yapmaktır.

FXX-K modelinin araştırma ve geliştirme çalışmaları, LaFerrari için kurulmuş laboratuvarda yapılmış. Yani anlayacağınız gibi üstadı LaFerrari’dir. Nedeni ise LaFerrari’nin ilk hibrit arabası olmasıdır. (Elektirikli ve hibrid otomobiller hakkında bilgi almak için bu yazıya bakmanızı öneririm.) Bu aracın yapımında çalışan her bir mühendisin kendi dalında ödülü vardır.

Gelişimindeki en büyük pay, Centro fabrikası müdürü Flavio Manzoni’ye aittirManzoni’nin görevlendirdiği tasarımcılar tarafından FXX-K’nın prototip ve gerçek yol versiyonları oluşturmuş. Bu yüzden bu bilgiyi de sizle paylaşmak istedik. Dilerseniz konumuza geri dönelim ve aşağıda aracımızı tanıyalım.

İşte karşınızda Kainatın Kırmızı Efendisi Ferrari FXX-K:

GCM Yatırım Banner

LaFerrari’nin Varisi Olduğu Her Açıdan Belli Oluyor

LaFerrari’nin Varisi Olduğu Her Açıdan Belli OluyorBu araca binecek insanlar genel olarak baktığımız zaman özel oluyor. Çünkü Sadece 40 kişi bu araca sahip olabiliyor. Çoğu kişinin tercihi ticari bir seçim iken geride kalan kesim ise bu nadide eseri pistlerde boy göstermek için alıyor. Elbette ki bu kendi seçimleri. Konumuza dönmek gerekirse, ilk olarak dış karoserinden başlayalım:

FXX-K aracı dış karoserinde, yarasa kapılar üzerinde 10 rakamı ile karşılıyor bizleri. Kapıları açık olduğu zaman adeta düşmanına zehrini atmak için bekleyen kobra yılanına benziyor. Ön tampon kanatlarından, karbon yapılı kaputuna kadar belli bir eğimdeki duruşu, kalkışa hazır Lockheed Martin savaş uçağını anımsatıyor.

LaFerrari’ye göre, bu arabaya fazla detaycı davranılmış. Detayları anlatmadan önce dikkatimizi çeken, bölünmüş ön ızgaranın LaFerrari ile aynı oluşu. Bunun yanı sıra far tasarımı da oldukça ilgi çekici. Çünkü farlar iptal edilerek sadece Led ışıklar koyulmuş. Yan tarafında kavisli gelen marşpiyeller, üst taraftaki hava tahliye kanalı ile birleşiyor. Çamurluklara milim duran 20 inç 10 kollu jantlar, yapacağı hızların oluşturacağı sıcaklığa dayanaklı olarak özel seçilmiş.

Arka kısımda normallerden çok büyük difüzör entegre etmişler. Dörtlü egzoz çıkışları bu difüzörün içinde olacak şekilde montajı yapılmış. “Geceleri yarışma” gibi düşünülmüş. FXX-K’nın, arka stop gurubu da yeni olmasına karşı kanatların arasında kaybolmuş gibi duruyor. En spesifik noktası, alışılmışın dışında tasarımı olan ve downforce dediğimiz aşağı kuvvet direncine odaklı kanat yapısı oluyor. Bu duruş uçak kanatlarının sergilediği stille aynı. FXX-K’da da, otomobilin her iki tarafında duran kanatlarının ucu, içe doğru eğimli duruyor.

Zekice şekillendirilen kanatlar sürtünmeyi düşürerek otomobili yerde tutma yeteneği geliştirilmiş oluyor. Laboratuvar ortamında yapıldığını şimdi daha iyi anlamış oluyoruz. Yani Ferrari bu kanatlarla ekstra 1 tondan fazla basınç kuvveti oluşturuyor. Ferrari FXX-K’nın boyutları yarış arabalarına göre uzun ve geniş tutulmuş. 4.8 metre uzunluğu, 2.051 metre genişliğe ve 1.1116 metre yüksekliğe sahip. Bu rakamlarla yol hakimiyeti tamamen FXX-K’ya verilmiş diyebiliriz.

Jaguar F-Type 400 R Sport Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

Tamamen Yarış Odaklı İç Kabin Hazırlanmış

Tamamen Yarış Odaklı İç Kabin HazırlanmışFXX-K’nın iç yapısında LaFerrari esintileri hakim olsa da değişimlerden burasıda nasibini almış. Vücudu tamamen saran, boyun ve baş kısmı korumalı, kavisli koltukların ince ve hafif yapıda olduğu ilk bakışta dikkatimizi çekiyor. Formula 1 özelliklerine sahip direksiyonu da LaFerrari’den alınmış.

Orta konsolu sadece aracın çalıştırma ve bir takım ayarlamaların yapıldığı düğmelerden oluşuyor. Bu düğmeler klima ve sanırım fırlatma butonu! Gösterge paneli yaklaşık 12 inç dijital ekrandan oluşuyor. Görsel olarak bizlere ifade etmeyecek birçok unsurdan oluşturulmuş.

Otomobilin amacı yarışmak olduğu için donanım ve konfordan haliyle ödün verilmiş. Ferrari yarış sporlarından biraz uzak kaldıktan sonra tekrar dönüş modeli FXX-K’dır. Pistler için yapılmış olduğunu görüyoruz. Daha önceki “XX” serisi otomobillerin devam niteliğinde olan FXX-K projesi, hayata geçirilip en iyi tur zamanlamaları için üstün beyinler tarafından yapılmış.

Beygirleri Pistlere Sığmayacak

Beygirleri Pistlere SığmayacakLaFerrari için oluşturulan Hibrit destekli motoru, FXX-K içinde kullanılmış. Araştırma ve geliştirme çalışmaları sorunsuz bir şekilde tamamlanmış. Motorun devir töreni ile FXX-K’ya nakledilmiş. Ancak sadece altyapısı!

6.3 litre hacmindeki ünite, 1050 beygir güç üretiyor. Bu gücün 860 beygirlik tarafı benzinli üniteden oluşuyor. LaFerrari’de kullanılan Hibrit ünite eskisine göre geliştirilmiş. 27 beygir daha fazla güç üretmesi ve geriye kalan 190 beygirlik gücü üstlenmesi sağlanmış.

Ezeli rakibi McLaren P1 GTR’nin 986 beygirlik rekorunu egale ediyor. Çünkü Ferrari’nin sonuna koyduğu “K” harfinin ne işe yaradığını kimse bilmiyor. K harfi, performansını en üst düzeye çıkarmak için kullanılan Kinetik Enerji Geri Kazanım Sistemi’nden geliyor. Yani sonundaki “K” harfinin gayet tehlikeli bir silah olduğunu gösteriyor.

Aktarımlarını 7 ileri DCT şanzıman ile gerçekleştiriyor. Muhteşem pist atı, 2.7 saniyede 100 kilometre hızı tamamlıyor. LaFerrari’den 0.2 saniye daha iyi performans sergiliyor. Ayrıca FXX-K’da anlık en yüksek hızlara çıkabilmek için oluşturulan farklı sürüş modları da mevcut.

“Nitelendirme” adındaki mod, anlık olarak maksimum performans sağlıyor. Araç bu modda bünyesinde barındırdığı tüm nimetleri kullanıyor. Bunları yapabilmesi için “Manual Boost” adında sistem geliştirilmiş. Bataryaların anlık olarak daha hızlı şarj edilmesi ve azami torkun eşit dağılması için kurulmuş bir sistemdir. FXX-K 65 derecelik eğimli motora, V12 silindire ve 750 nm tork değerlerine sahip olarak 350 kilometre hıza çıkabiliyor.

Yarış pistlerinin kırmızı atı, geliştirilmiş üstün teknoloji ve karoser yapısına eklenen ekstra özelliklerle rakiplerine meydan okuyor. Dünyanın en hızlı otomobilleri arasında ayrı bir yere sahip olmak adına çok çalışılmış bir “XX” serisi görüyoruz. LaFerrari’nin devam modeli tadında yapılmış FXX-K, selefinin yaptığı tüm değerleri korumuş ve üzerine fazlası eklenmiş. Şu anda maksimum hız konusunda noktayı koyan Bugatti olsa da ilerde hangi firmaların hangi hızları yapacağı açıkçası kestirilemiyor. Peki, en hızlı Ferrari FXX-K hakkında yorum yapacak olsanız neler yazardınız?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.