Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Asgari Ücretin 2024’te İşverene Maliyeti Ne Kadar?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, geçtiğimiz saatlerde yeni asgari ücreti açıklandı. Peki yeni asgari ücretin işveren için aylık maliyeti ne kadar? Sizler için derledik.
Yeni Asgari Ücretin 2024’te İşverene Maliyeti Ne Kadar?
HABER GİRİŞ

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği, 2024’te uygulanacak yeni asgari ücret 27 Aralık’ta yapılan kritik toplantı sonucunda açıklandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, işçi ve işverenleri temsil eden heyetlerle bir araya geldi. Toplantı sonucunda yeni asgari ücretin 11 bin 402 TL’den 17 bin 2 TL’ye yükseltildiği açıklandı.

Brüt olarak 20 bin 2 lira 50 kuruşa yükselen asgari ücretin, 17 bin 2 lira 12 kuruşunu net asgari ücret, 2 bin 800 lira 35 kuruşunu Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primi ve 200 lira 3 kuruşunu ise işsizlik sigortası primi oluşturdu.

İşverenler, yeni asgari ücret kapsamında bir personelin aylık maliyetinin ne kadar olacağını merak ediyor. Brüt 20 bin 2 lira 50 kuruş olan asgari ücrete, 3 bin 100 lira 39 kuruş SGK primi ile 400 lira 5 kuruş işsizlik sigorta primi kalemleri eklendiğinde asgari ücretin bir işçi için işverene maliyeti 23 bin 502 lira 94 olarak hesaplanıyor.

Işıkhan’ın yeni rakamı açıklamasından hemen sonra işverenler de zamla ilgili değerlendirmelerini paylaştı. Önde gelen işverenlerin birçoğu devletten daha fazla destek beklediklerinde mutabık kaldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın