Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen’den Fitch Kredi Notu Değerlendirmesi: Tamamen Haksız

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Fitch'in not indirimini ABD ekonomisinin güçlü olduğu bir dönemde tamamen haksız olarak nitelendirdi. Detaylar haberde;
Yellen’den Fitch Kredi Notu Değerlendirmesi: Tamamen Haksız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Virginia eyaletinde katıldığı programda ülke ekonomisine dair söylemlerde bulunurken, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in dünkü kararına da değindi.

Yellen, Fitch’in not indirimini ABD ekonomisinin güçlü olduğu bir dönemde ‘tamamen haksız‘ olarak nitelendirdi.

Yellen, Fitch’in Kararına Tepki Göstermeye Devam Ediyor

Bakan, derecelendirme kuruluşunun Salı günü yaptığı duyurunun, düşük işsizlik, düşen enflasyon, devam eden büyüme ve güçlü inovasyon ile dirençli ABD ekonomisini hesaba katmadığını söyledi.

“ABD’de gördüğümüz ekonomik güç ışığında Fitch’in kararı kafa karıştırıcı” derken, Fitch’in kararına kesinlikle katılmadığını ve bunun tamamen yersiz olduğuna inandığını dile getirdi.

“Karar, Eski Verilere Dayalı”

Fitch Ratings’in ABD’nin notunu AAA’dan AA+’ya düşürmesine neden olan kusurlu değerlendirmesinin eski verilere dayandığını ve Başkan Joe Biden’ın yönetiminin son iki buçuk yılının göstergelerindeki gelişmeleri yansıtmadığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Konuşmasının devamında, “Günün sonunda, Fitch’in kararı hepimizin zaten bildiği şeyi değiştirmiyor: Hazine tahvilleri dünyanın önde gelen güvenli ve likit varlığı olmaya devam ediyor ve Amerikan ekonomisi temelde güçlü” ifadelerini kullandı.

Yellen, Fitch’in kararının hemen ardından yaptığı ilk yazılı açıklamada, derecelendirme kuruluşunun bu kararına kesinlikle katılmadığını belirtmiş ve söz konusu kararın, Amerikalıların, yatırımcıların ve dünyanın dört bir yanındaki insanların halihazırda bildiklerini değiştirmediğini ifade etmişti.

Öte yandan, Fitch’in kararını yorumlayan ekonomistlerin çoğu hisselerde kalıcı hasar beklemediklerini dile getirdiler.

Goldman Sachs Baş Politika Ekonomisti Alec Phillips, kararın yeni mali verilere dayanmadığını, bu nedenle de Çarşamba günkü ani şok satışın ötesinde piyasa hissiyatı üzerinde kalıcı bir etkisinin beklenmediğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.