Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Kararı ABD Hisselerinde Yıkıcı Etki Yaratmayacak

Fitch’in ABD’nin uzun vadeli notunu düşürmesini yorumlayan ekonomistler, hisselerde kalıcı hasar beklemiyor.
Fitch Kararı ABD Hisselerinde Yıkıcı Etki Yaratmayacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Salı günü ABD’nin uzun vadeli kredi notunu AAA’dan AA+’ya düşürdü. Bu gelişme sonrasında ABD hisse senetlerinde düşüş oldu. Dow Jones vadeli işlemleri yüzde 0,5, S&P 500 vadelisi yüzde 0,7 ve Nasdaq 100 vadelileri yüzde 0,9 geriledi. Fitch, not düşürme kararında ülkenin borç çıkmazını gerekçe gösterirken, hisse senedi piyasalarında satışlar arttı.

Ancak bazı ekonomistler bu duruma dair endişeli olmadığını belirtti. Eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers, Allianz Baş Ekonomi Danışmanı Mohamed El-Erian olmak üzere birçok ekonomist Fitch kararını eleştirdi.

Goldman Sachs Baş Politika Ekonomisti Alec Phillips, kararın yeni mali verilere dayanmadığını, bu nedenle de Çarşamba günkü ani şok satışın ötesinde piyasa hissiyatı üzerinde kalıcı bir etkisinin beklenmediğini söyledi.

Not indiriminin, finansal piyasalar üzerinde çok az doğrudan etkisi olması gerektiğini belirtti.

“Fitch ayrıca ülke tavanını da düşürmüş olsaydı, bunun ABD kuruluşları tarafından ihraç edilen diğer AAA dereceli menkul kıymetler üzerinde olumsuz etkileri olabilirdi” diyen Phillips, verilerin mali görünüm hakkında bilgi ve görüş farklılığı içerdiğini ekledi.

GCM Yatırım Banner

Not Düşürülmesi Hisselerde 2011’deki Etkiyi Yaratmayacak

Wells Fargo Securities Hisse Senedi Stratejisi Başkanı Chris Harvey de Fitch notunun düşürülmesinin, S&P’nin 2011 not indirimine benzer bir etkiye sahip olmaması gerektiğini söyledi.

2011 S&P notunun düşürülmesi öncesinde hisse senetlerinin düzeltme bölgesinde olduğunu, o dönemde küresel mali kriz yaşandığını ekledi.

Allianz Baş Ekonomi Danışmanı Mohamed El-Erian, Fitch kararının zamanlamasının kendisini çok şaşırttığını, piyasa analistlerinin büyük çoğunluğunun, belirtilen nedenler ve zamanlama karşısında muhtemelen eşit derecede kafası karışmış olacağını dile getirdi.

Bu kararın piyasalar üzerinde yıkıcı bir etkisi olmayacağını da sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.