Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen’den Faiz Açıklaması: Sıkılaştırma Sürecek mi?

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ekonomide yumuşak iniş mesajı verdi ve FED’in daha fazla faiz artırmayabileceğini belirtti. Detaylar şöyle...
Yellen’den Faiz Açıklaması: Sıkılaştırma Sürecek mi?
HABER GİRİŞ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD ekonomisindeki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Yellen ekonominin enflasyonist beklentileri ortadan kaldırmak için daha fazla sert para politikası sıkılaştırmasına ihtiyaç duymadığına inandığını söyledi.

Geliştirilen politika ile ABD’nin yumuşak iniş gerçekleştirme yolunda olduğunu söyledi. ABD Hazine Bakanı, geçmişte FED’in bazen enflasyonun ekonomide durgunluğa yol açacak kadar kökleşmesini önlemek için para politikasını çok fazla sıkılaştırmak zorunda kaldığını kabul etti.

Bundan sonra ne olacağına dair değerlendirmesini paylaşan Yellen, şu an için ek faiz artırımlarına ihtiyaç olmadığını söyledi. Yellen işsizliğin son veriler itibarıyla istikrar kazandığını, büyümenin sürdürülebilir bir noktada yavaşladığını ve bunun yumuşak inişe olan inancını artırdığını belirtti.

Yumurta gibi bazı malların yüksek fiyatlarının salgın öncesi seviyelere dönmesiyle birlikte enflasyonun artık düştüğüne dikkat çekti. Yellen’in son açıklaması, yaklaşmakta olan FED toplantısı öncesinde gerçekleşti. Piyasalar 2024 yılında faiz indirimlerinin olacağını beklemeye başladı.

Konuyla ilgili bir diğer açıklama da San Francisco FED Başkanı Mary Daly tarafından yapıldı. Daly enflasyonda zafer ilan etmek için erken olduğunu ve sabırlı olmaları gerektiğini belirtti. Para politikası itibarıyla doğru yerde olduklarını ancak enflasyonun halen çok yüksek olduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

FED, Mart 2022’den bu yana artan enflasyonu dizginlemek adına faiz oranlarını 40 yılın zirvesine taşıdı. Son iki toplantıda faiz oranları sabit bırakıldı. 13 Aralık’ta yapılacak toplantıda faiz oranlarında bir değişiklik yapılması beklenmiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.