Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Daly’den Enflasyon ve Faiz Açıklaması: Sabırlı Olmalıyız

Küresel piyasalar ABD Merkez Bankası yetkililerinin yaptığı açıklamaları yakından takip ediyor. Daly ve Willams, ekonomiye yönelik önemli değerlendirmelerini paylaştı. İşte detaylar;
FED/Daly’den Enflasyon ve Faiz Açıklaması: Sabırlı Olmalıyız
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’ndan (FED) yetkililer ülke ekonomisine yönelik değerlendirmelerini paylaşmaya devam ediyor. San Francisco FED Başkanı Mary Daly ve New York FED Başkanı John Williams, 30 Kasım’da görüşlerini bildirdi.

Daly, enflasyon oranlarına dikkat çekerek zafer ilan etmek için henüz erken olduğunu, enflasyonun hala çok yüksek olduğunu belirtti. FED’in para politikasının doğru yerde olduğunu, faizi ciddi seviyelere çıkardıklarını, bundan sonraki süreçte sabırlı olunması gerektiğini aktardı.

Federal Açık Piyasa İşlemleri Komitesi’nde (FOMC) oy kullanma hakkına sahip olan yetkili, şu anda faiz indirimini değerlendirmediklerini söyledi. Enflasyon verilerinin istedikleri seviyeye doğru evrildiğini, ekonomik durgunluk beklemediğini paylaştı.

Williams ise faizlerin zirve seviyeye yakın olduğunu ve pata politikasının sıkı kalması gerektiğini ifade etti. Yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmak için kısıtlayıcı politikanın bir müddet daha sürmesinin doğru olacağını bildirdi. Fiyat baskılarının devam ettiği ortamda para politikasında ek sıkılaşmanın uygulanabileceğini kaydetti.

Cleveland FED Başkanı Loretta Mester ise FED’in para politikası yolundaki bir sonraki hamlesine karar vermesi için zamana ihtiyaç olduğunu paylaşmıştı.

GCM Yatırım Banner

CME FED Faiz Görüntüleme Aracı, 13 Aralık’ta yapılacak toplantıda yüzde 95,8 ihtimalle faiz oranının sabit bırakılacağını gösteriyor. FED, son toplantısında politika faizini yüzde 5,50 oranında sabit bıraktı.

29 Kasım’da paylaşılan FED Bej Kitap raporunda, ekonomik aktivitelerin bir önceki rapor dönemine göre yavaşladığına dikkat çekilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.