Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yellen’a Göre Ekonomide Yumuşak İniş En Olası Yol

ABD Hazine Bakan Janet Yellen, ekonomide temel senaryonun yumuşak iniş olduğunu ancak bunun kesin olmadığına dikkat çekti.
Yellen’a Göre Ekonomide Yumuşak İniş En Olası Yol

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Fas’ın Marakeş kentinde düzenlenen IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları kapsamında açıklamalarda bulundu. Yellen’in gündeminde ABD ekonomisinin geleceğine ilişkin görüşleri yer aldı.

Yellen, ABD ekonomisi için temel senaryonun yumuşak iniş olduğunu düşündüğünü belirterek, “Buna yönelik riskler tabii ki var ve küresel şoklar bu riskler arasında. Yumuşak inişin kesin olacağını söylemiyorum ama bunun en muhtemel rota olduğu yönündeki düşüncem devam ediyor.” diye konuştu.

İsrail-Filistin çatışmasının potansiyel ekonomik etkilerini izlediklerini ancak durumun şu an için küresel ekonomik görünümü etkileyeceğini düşünmediğini belirtti.

ABD ekonomisinin iyi bir rotada olduğunu, iş gücü piyasasının güçlü performans gösterdiğini ve enflasyonun gerilediğini ifade eden Yellen, Ukrayna’daki savaşın küresel ekonomik görünüme zarar vermeye devam ettiğini, düşük gelirli ülkeler için ciddi maliyet artışları oluşturduğunu söyledi.

Bunun petrol ve gıda fiyatlarının artmasına yol açtığını kaydeden Yellen, İsrail’deki durumun da endişeleri artırdığını ifade etti. Yellen, bu hafta Marakeş’te Çin Merkez Bankası Başkanı Pan Gongsheng ile görüşeceğini de söyledi.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

ABD ve Çin’in ulusal güvenlik çıkarlarını korurken, her iki tarafa da fayda sağlayan sağlıklı bir ekonomik ilişki aradığını aktaran Yellen, . Her iki ülkeyi de ilgilendiren ekonomik ve finansal konulara ilişkin iletişim kuruyoruz. Borç konusunu görüşebileceğimiz iyi bir iletişim kanalımız var.” diye konuştu.

Küresel ekonominin bu iki ülkeye bağlı olduğunu aktaran Yellen, dünya ekonomisine ilişkin endişeleri gidermek için her iki ülkenin birlikte çalışmak üzere bir role sahip olduğunu söyledi. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu