Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Yellen: ABD Ekonomisine Dair Çok İyimserim

ABD Hazine Bakanı Yellen, güçlü işgücü piyasası ve düşüşe geçen enflasyon doğrultusunda ekonomiye dair beklentilerini açıkladı.
Bakan Yellen: ABD Ekonomisine Dair Çok İyimserim
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Salı günü Fortune CEO’su toplantısında konuştu. ABD’nin ekonomik durumu hakkında çok iyimser olduğunu ve kısa vadede son derece güçlü bir işgücü piyasası bağlamında kısa vadede enflasyonun düştüğünü belirtti.

Ekonomiyi güçlendirmek ve üretim kapasitesini artırmak için şu anda çok önemli bir yatırım programı dönemine girdiklerini söyledi.

Sürdürülebilir bir maliye politikasının önemini vurgulayarak, mevcut borç seviyesinin yönetilebilir düzeyde olduğunu dile getirdi.

Hükümetin Kapanması Risk Faktörü Olurdu

Federal hükümet 1 Ekim itibarıyla yeni mali yıla başladı. Federal hükümete finansman sağlayacak bütçe tasarısı üzerinde ise sürenin dolmasına saatler kala geçici anlaşma sağlandı.

Eğer anlaşma sağlanamasaydı hükümet faaliyetleri askıya alınacak ve yaklaşık 800 bin kamu çalışanı zorunlu izne çıkarılacaktı.

GCM Yatırım Banner

Yellen, Kongre’nin hafta sonu hükümetin kapanmasını önleyen bir anlaşmayı kabul etmesinden memnun olduğunu belirtti. Daha önceki konuşmasında ABD hükümetinin kapatılmasının potansiyel bir ekonomik durgunluk için risk faktörü olacağını ifade etmişti.

Yapay zeka alanında ilerlemenin inanılmaz derecede hızlı olduğunu ve verimlilikte önemli bir fark yaratabileceğini aktardı.

ABD’nin bazı kilit alanlarda Çin’e aşırı bağımlı olduğunu ifade ederek, ABD’nin Çin’den tamamen kopmadan bu risklerin bir kısmını ortadan kaldırması gerektiğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.