Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen: Herkes Payına Düşeni Ödeyecek!

Hazine Bakanı Yellen, ABD ekonomisine dair olumlu değerlendirmelerde bulunarak vergi ödemeleri konusunu ele aldı. İşte detaylar...
Yellen: Herkes Payına Düşeni Ödeyecek!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Rouge Elektrikli Araç Merkezi ziyareti sonrasında ABD ekonomisine dair önemli değerlendirmede bulundu. Şimdi tam istihdamda bir ekonomiyle, sürdürülebilir büyüme sağlayan ve eşitsizliği azaltan arz yönlü bir genişleme için uygun olduklarını dile getirdi.

Bakan, pandemi döneminde azalan işgücü katılımı ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ekonominin baskı altında kaldığını söyledi. ABD’nin rekor sürede tam istihdama geri döndürüleceğini vurguladı.

İki Partili Altyapı Yasasını, Chips Yasasını ve Enflasyonu Düşürme Yasasını bugüne kadar yapılan en önemli yatırımlar olarak nitelendirdi. Bunların kararlı ve sürdürülebilir bir büyümeye aynı zamanda daha dirençli bir ekonomiye taşıyacağına inandığını belirtti.

Herkes Payına Düşeni Adil Bir Şekilde Ödeyecek

Yellen, Amerika Kurtarma Planı ve aşı kampanyalarıyla ABD’de tarihin en hızlı istihdamının oluşturulduğunu ifade etti. Hanehalkı bilançolarının güçlü olduğunu ve işletmelerin yatırım yapmaya devam ettiğini söyledi. Geçen ay ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalanan Enflasyonu Düşürme Yasası kapsamında büyük şirketlerin ve yüksek gelirlilerin vergilerini ödemekten kaçınmamalarını sağladıklarını vurguladı.

ABD Gelir Dairesi’ne (IRS) borcu olan ancak ödenmeyen para miktarına önümüzdeki on yılda 7 trilyon dolara kadar ekleneceğinin altını çizdi. Ayrıca yüksek gelirliler ile şirket için vergi oranlarının tarihi normlara döndürülmesi gerektiğini söyledi. Herkesin payına düşeni adil bir şekilde ödemesinin sağlanacağını böylelikle hükümete kritik yatırımlar için ek mali alan oluşturulacağını ekledi.

GCM Yatırım Banner

Geçmiş Yönetimde Vergi Teşviklerinden En Çok Zenginler Yaralandı

Hazine Bakanı, Ticaret Departmanı ve Beyaz Saray tarafından teşvik edilen arz yönlü politikaların adaletten olduğu kadar büyümeden de yana olduğunu belirtti. En zengin Amerikalıların ve büyük şirketlerin geçmiş yönetimlerin vergi teşviklerinden çok fazla yararlandığını söyledi.

Ticaret Departmanının yetersiz hizmet verilen ve yeterince temsil edilmeyen topluluklar için öncelikli olarak coğrafi olarak dağılmış en az 20 teknoloji yenilik merkezi kuracağını ifade etti. Ekonomik fırsatların ülke çapında bu şekilde dağılması, iyi yeni işler ve endüstriler anlamına geleceğini ekledi.

Janet Yellen bu açıklamalarının öncesinde geçtiğimiz aylarda ABD ekonomisine dair iyimser değerlendirmede bulunmuştu. Ekonominin yavaşladığını ancak geçen yıl yüzde 5,5 oranında büyüdüğünü söylemişti. Pandemi sırasında işini kaybeden insanların, işlerine geri dönmeye başladığını ve iş gücü piyasasının gayet güçlü olduğuna değinmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın