Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen’den ABD Ekonomisi için İyimser Açıklamalar

Yellen, ABD ekonomisi ile ilgili düşüncelerini dile getirdi. İyimser açıklamaları dikkat çekti. Detaylar haberimizde…
Yellen’den ABD Ekonomisi için İyimser Açıklamalar
HABER GİRİŞ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, NBC kanalının Meet the Press programında yaptığı açıklamalarla gündeme geldi.

Yellen’in; “İstihdam artışında bir yavaşlık görülebilir. Ancak şimdilik resesyona dair herhangi bir işaret görmüyorum” şeklindeki ifadeleri öne çıktı. Açıklamalar, dünyanın en büyük ekonomisinde resesyon endişeleri artarken geldi.

Ünlü ekonomist Larry Harris gibi birçok uzman, son dönemde ABD’de resesyon konusunda uyarıda bulundu. Ancak üst düzey diplomat, endişeleri göz ardı etti.

ABD’nin mevcut ekonomik durumu hakkında yorumlar yapan Yellen, ABD Merkez Bankası’nın (FED) enflasyonla mücadele konusundaki çalışmalarına güvendiğini vurguladı.

Bakan, soru-cevap şeklinde ilerleyen konuşmada kendisine durgunluk ile ilgili yöneltilen bir soruya “İki çeyrek art arda negatif yönde bir büyüme olsa bile bu duruma resesyon diyemem” şeklinde cevap verdi.

Durgun bir ekonomide ayda 400.000 istihdamın sağlanamayacağının altını çizen Janet Yellen, enflasyonun çok yüksek olduğunu kabul ettiğini anımsattı. FED’in bu doğrultuda enflasyonu düşürecek politikalar izlemesi gerektiğini savundu.

GCM Yatırım Banner

Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu’nun (NBER) da durgunluk ilan etmeyeceğini belirten Yellen “Ekonomi yavaşlıyor. Ancak ekonomi, geçen yıl yüzde 5,5 oranında büyüdü. Pandemi sırasında işini kaybeden insanlar, işlerine geri dönmeye başladı. İş gücü piyasamız gayet güçlü” dedi.

ABD Hazine Bakanı, tüketici harcamalarının düşmediğine, sabit kaldığına ve sanayi üretiminin son altı ayın beşinde de büyümeyi başardığına değindi.

Kredi kalitelerinin ve halkın bilançosunun oldukça iyi durumda olduğunu hatırlattı.

Konuşmasının sonunda reçeteli ilaç maliyetlerini düşürmeyi hedeflediklerine değinen ABD Hazine Bakanı, mevcut sağlık bakım seviyelerini korumaya yönelik bir yasa tasarısı hazırlayacaklarını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.