Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Resesyonu Enflasyon Yüzünden Fazlasıyla Olası!

ABD’nin önde gelen ekonomistlerinden Larry Harris, resesyonun muhtemel olduğunu belirtirken buna nasıl hazırlanılacağına dair önerilerde bulundu. İşte detaylar;
ABD Resesyonu Enflasyon Yüzünden Fazlasıyla Olası!
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük ekonomisi için arka arkaya resesyon tahminleri geliyor. 40 yılın yükseğine çıkan enflasyonu dizginlemek için para politikasında sıkılaşmaya giden FED’in (ABD Merkez Bankası) izlediği yola ilişkin endişeler artıyor.

Durgunluk korkuları artarken SEC’in (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) eski baş ekonomisti olan Larry Harris’in yorumları gündeme geldi.

Resesyonun oldukça olası olduğunu söyleyen Harris, resesyon olmadan enflasyonu durdurmanın çok zor olduğunu belirtti.

Bu noktada FED’e atıfta bulundu ki FED Başkanı Jerome Powell yaptığı son açıklamaların birinde enflasyonu dizginleyene kadar faiz artırmaya devam edileceğini söylemişti.

Harris, artan faiz oranlarının finansman maliyetini artırarak harcamaları engellediğini vurgulayarak bunun ekonomide daha az para akışı bırakacağını ve büyümeyi yavaşlatacağını dile getirdi.

FED’in agresif hamlelerinin yanında savaş nedeniyle artan yakıt fiyatları, işgücü sıkıntısı ve başka bir Covid enfeksiyonu dalgasının ek zorluklar yarattığını bildirdi.

Burada şu ifadelerle dikkat çekti:

“Ekonomide çok büyük şeyler oluyor ve muazzam hükümet harcamaları yapılıyor. Dengeler büyüdüğünde, ayarlamalar da büyük olmak zorunda. Bir hesaplaşma günü olacak, burada asıl soru ne kadar yakında olacağı.”

Harris, bütçelerin sıkışmasına hazırlanma tavsiyesinde bulunurken bir durgunluğun etkisinin farklı derecelerde hissedilmesine rağmen geniş kapsamlı hazırlanmanın birkaç yolu olduğunu savundu.

Bu noktada insanlara harcamalarını düzenlemelerini, değişken oranlardan kaçınmalarını ve fazladan nakitlerini “I bonds” denilen ABD Hazine tahvillerinde saklama önerilerinde bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu