Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen, Çin’in İhracat Kontrollerine İlişkin Endişesini Paylaştı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Çin’in bu hafta açıkladığı ihracat kontrolleri konusunda endişeli olduğunu söyledi. Detaylar geliyor...
Yellen, Çin’in İhracat Kontrollerine İlişkin Endişesini Paylaştı
HABER GİRİŞ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Çin’in başkenti Pekin’de yaptığı konuşmasında, bu hafta açıklanan ihracat kontrolleri konusunda endişeli olduğunu söyledi. Çin Ticaret Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı duyuruda, 1 Ağustos’tan itibaren ülkede yarı iletken üretiminde kullanılan iki metali ihraç etmek isteyen şirketlerin lisans başvurusu yapması gerekeceğini duyurdu.

Yellen, Pekin’de ABD’li şirketlerle yaptığı toplantı için hazırladığı konuşmasında, “Çin’in yarı iletkenler gibi teknolojilerde kullanılan iki kritik mineral üzerinde son zamanlarda açıkladığı yeni ihracat kontrollerinden de endişe duyuyorum.” açıklamasını yaptı.

Yellen bu eylemlerin etkisini değerlendirdiklerini ancak bunların kendilerine dayanıklı ve çeşitlendirilmiş tedarik zincirinin önemini hatırlattığını vurguladı.

Biden yönetimi daha önce Amerikan teknoloji yeteneklerini güçlendirmeyi ve Çin’in ileri teknolojiye erişimini sınırlamayı amaçlayan önlemler duyurmuştu. Bunlar, Ekim ayında yürürlüğe giren ve ABD işletmelerinin belirli gelişmiş bilgi işlem yarı iletkenlerini veya ilgili üretim ekipmanlarını Çin’e satma kabiliyetini kısıtlayan kapsamlı ihracat kontrollerini içeriyor.

Yellen, Çin hükümeti ile yaptığı görüşmelerde ulusal güvenliklerini korumak için atılan adımların dar bir hedef için tasarlandığını söyledi. Bu adımların, doğrudan ulusal güvenlik hususlarına dayandığını ve Çin’e karşı ekonomik avantaj elde etmek için kullanılmadığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Yellen ayrıca, son aylarda ABD şirketlerine karşı alınan cezai tedbirlerden özellikle rahatsız olduğunu vurguladı. Yellen’ın Biden yönetimindeki ilk Çin ziyareti, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in geçen ay Pekin’e yaptığı yüksek riskli geziyi takip ediyor. Federal Rezerv eski başkanı Yellen, genel olarak ABD-Çin ilişkisinin ekonomik önemini vurguladı.

ABD Hazine Bakanı sözlerini, “Çinli meslektaşlarımızla düzenli alışverişler, ekonomik ve finansal riskleri izlememize yardımcı olabilir ve iki ülke arasında sağlıklı bir ekonomik ilişki için koşulların yaratılmasına yardımcı olabilir” ifadeleri ile tamamladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın