Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin İhracat Kontrollerini ABD ve Avrupa’ya Bildirdiğini Açıkladı

Çin Ticaret Bakanlığı, hükümetin ABD ve Avrupa’ya bu haftaki ihracat yasaklarını önceden bildirdiğini açıkladı. Detaylar geliyor...
Çin İhracat Kontrollerini ABD ve Avrupa’ya Bildirdiğini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin Ticaret Bakanlığı, ülkenin ABD ve Avrupa’ya bu haftaki ihracat kontrollerini önceden bildirdiğini söyledi. Ticaret bakanlığı sözcüsü Shu Jueting, Çin’in bunu ihracat kontrol diyalog kanalları aracılığıyla yaptığını ifade etti. Çin’in kısıtlamalarla belirli bir ülkeyi hedef almadığını söyleyen yetkili, amaçlarının ulusal güvenliği korumak olduğunu yineledi.

Ticaret Bakanlığı bu haftanın başında, 1 Ağustos’tan itibaren yarı iletken üretiminde kullanılan iki metal olan galyum ve germanyum ihracatını kısıtlayacağını duyurdu. Bu, Çin’deki şirketlerin metalleri ihraç etmek için lisans başvurusunda bulunmaları gerektiği anlamına geliyor

Çin, doğal olarak bulunmayan ancak diğer metallerin rafine edilmesiyle üretilen dünyadaki galyum ve germanyumun çoğunu üretiyor. Sözcü Shu, bakanlığın henüz ihracat lisansı başvurusu almadığını söyledi ve kuralların 1 Ağustos’a kadar yürürlüğe girmediğini kaydetti.

İhracat kısıtlamalarının tam bir ihracat yasağı olmadığını belirten Shu, şartları sağlayan başvuruların onaylanacağını söyledi. Japonya, Almanya ve Hollanda hacim olarak dünyanın en büyük Çin galyum ithalatçıları iken, germanyum ithalatında Japonya, Fransa, Almanya ve ABD başı çekiyor.

İhracat kısıtlamalarına dair ABD ve Avrupa cephelerinden bir açıklama gelmedi. Diğer yandan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, iki ülke arasında ortak bir zemin bulma amacıyla dört bir günlük gezi için başkent Pekin’e geldi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.