Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin İki Metalin İhracatını Ağustos’tan İtibaren Kısıtlayacak

Çin Ticaret Bakanlığı, çip üretimi açısından önemli iki metalin ihracatını sınırlama kararı aldı. Detaylar haberde…
Çin İki Metalin İhracatını Ağustos’tan İtibaren Kısıtlayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Çip sıkıntı tüm dünyada son dönemin en büyük sorunlarından biri haline geldi. ABD, geçtiğimiz Ekim ayında Çin’e yüksek teknolojili çiplerin ve çip üretim ekipmanlarının ihracatına kontrol getirmiş, ardından da Japonya ve Hollanda’nın benzer adımlar atmasını teşvik etmişti.

Çin, ABD ve Avrupa’nın Çin’in yüksek teknolojili çip üretimini engellemek için getirdikleri ihracat kontrollerine yanıt niteliğinde bir karar aldı.

Çin Ticaret Bakanlığı, Pazartesi günü geç saatlerde yapılan açıklamada bazı galyum ve germanyum bileşiklerinin ihracatına sınırlama getirildiğini bildirdi.

Bu adımın, her iki metalin de dünyanın en büyük kaynağı olan Çin ile birlikte, teknolojik üstünlük için yarışan küresel savaşın bir parçası olduğu yorumlanıyor.

Bakanlık, ulusal güvenlik gerekçesiyle uygulanan bu yeni düzenlemelerle ihracatçıların 1 Ağustos’tan itibaren bazı galyum ve germanyum bileşiklerini ihraç etmek için gerekli lisansları ve izinleri alması gerektiğini duyurdu.

Akıllı telefonlardan arabalara ve buzdolaplarına kadar her şeyde kullanılan yarı iletkenler, dünyanın en önemli teknoloji ürünlerinden ve ilerleyen yapay zekanın anahtarı olarak görülüyor. Bu nedenle dünya devleri arasında kıyasıya bir rekabet söz konusu.

ABD’nin Ekim ayında aldığı tedbirlerin Çin’in yerli teknoloji endüstrilerini güçlendirme hedeflerine engel koyacağı düşünülüyor.

Bazı ülkeler geleneksel olarak güçlü oldukları alanlara odaklanarak kendi tedarik zincirlerini güvence altına almaya ve yerel çip endüstrilerini kurmaya çalışırken, çip kaynaklı metal savaşına dair alınacak yeni kararlar merak ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu