Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yatırımcı Sayısı Yüksek Ama Hesaplar Boş! Borsada Sıkıntı Ne?

Ekonomist Emrah Lafçı, Borsa İstanbul’daki düşüşlere yönelik değerlendirmelerini paylaştı. Lafçı, hisse portföylerinin boş olduğuna dikkat çekti. İşte detaylar;
Yatırımcı Sayısı Yüksek Ama Hesaplar Boş! Borsada Sıkıntı Ne?
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da 2023 yılının son işlem haftalarında Borsa İstanbul’daki geri çekilmeler birçok yatırımcının kafasının karışmasına neden oldu. BIST 100 endeksi, uzmanların 9 bin ve 10 bin puan beklentilerine kulak asmayarak kötü bir performans sergiledi.

Psikolojik seviye olarak kabul edilen 8000 puanın altına inen ve devamında panik satışlarının hızlandığı Borsa İstanbul’un yılı hangi seviyeden tamamlayacağı merak ediliyor. Halka arzların bile ilk günde taban olduğu, Borsa İstanbul’un en güçlü şirketlerinin günlerce değer kaybettiği bir süreç öne çıktı.

Yatırımcı Sayısı Yüksek Ama Hesaplar Boş! Borsada Sıkıntı Ne?Kaynak: Paratic Piyasalar

BIST 100 endeksi, 28 Aralık saat 16.00 itibarıyla yüzde 2 artışla 7402 puanda seyrediyor. Endeks 2 Ekim’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 8562 puanla arasına 1000 puandan fazla mesafe koydu.

Ekonomist Emrah Lafçı, Nasıl Bir Ekonomi TV’de yaptığı açıklamalarda Borsa İstanbul’a ve mevduat faizlerine yönelik değerlendirmelerini paylaştı. Türkiye’de yatırımcı davranışlarının değiştiğini belirten Lafçı, yatırımcıların en temelde kullandığı enstrümanın Türk lirası vadeli mevduat, altın, döviz ve biraz gayrimenkul olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

Hisse senedine sahip olma oranının yüzde 10 – 12 seviyesinde olduğunun altını çizen ekonomist, fakat Borsa İstanbul’daki yatırımcı sayısının 2 milyondan 8 milyona geldiğine dikkat çekti. Hisse senedi sahipliğinin çok düşük olduğunu paylaştı ve yatırımcı sayısının altının boş olduğunu dile getirdi.

Birçok kişinin eşine dostuna hesap açıp onların üzerinden halka arza katıldığını belirtti.
Dolayısıyla söz konusu kişilerin borsa portföyüne sahip olmasının bir anlam ifade etmediğini, söz konusu verilerin Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) üzerinden görülebileceğini aktardı.

27 Aralık’ta MKK tarafından paylaşılan bilgilere göre 25 Aralık Pazartesi kapanışta yatırımcı sayısı 435 bin 429 kişi azalmıştı.

Vadeli Mevduata Geçiş Oluyor mu?

Ekonomist Emrah Lafçı, borsada belli bir büyüklüğün üzerinde portföye sahip kişilerin borsanın market değerinin çok ciddi miktarına sahip olduğunu kaydetti. Söz konusu kişilerin yatırım kararlarını rahatlıkla değiştirebilecek profesyonellikte insanlar olduğunu, bu kapsamda vadeli mevduatta bu kadar faiz varken yatırımcıların tercihlerini değiştirebileceğini ifade etti.

Kredili İşlemler

Borsada kredili işlem yapanların da olduğunu, bu kişilerin de kredi faizlerinin çok yükseldiğini belirtti. Yüksek faizlerinden dolayı kredili işlemlerin sürdürülemez hale geldiğini aktardı.
Kredili işlemlerin faizler düşükken ya da çok kazanıldığı durumlarda göze batmayacağını vurguladı. Mevcut durumda borsanın düştüğünü ve faizlerin yüksek olduğunun altını çizdi.

Lafçı, “Olmamamız gereken yerden olduğumuz yere geçerken biraz sancı yaşıyoruz. Türkiye finansal anlamda fabrika ayarlarına geri dönüyor.” ifadelerini kullandı.

Sonuç olarak birçok kişinin borsayla tanıştığını ve hisse yatırımcılığı ile ilgili biraz olsun bilgi sahibi olduğunu belirtti. Borsanın inip çıkacağını bu noktada herhangi bir sıkıntı olmadığını, sürekli yukarı doğru giden bir borsanın dünyanın hiçbir yerinde görülmediğini vurguladı. Fakat 6 gün üst üste bir BIST 30 kağıdının taban olmaması gerektiğini sözlerin ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.