Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bir Günde Yarım Milyon Kişi Borsadan Kaçtı!

MKK’nın düzenli olarak yayımladığı verilere göre BIST 100 endeksinin yüzde 4’e yakın sert gerilediği Pazartesi günü binlerce yatırımcı borsayı terk etti.
Bir Günde Yarım Milyon Kişi Borsadan Kaçtı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul, günlerdir devam eden düşüş seyrinin ardından dün çok hafif bir toparlanma yaşadı. BIST 100 endeksi 7.202 puana kadar geriledikten sonra, günü yüzde 0,47 artışla 7.299 puandan tamamladı. Yılı yüzde 34 pozitif kapatmaya hazırlanan borsada, son günlerde yaşanan düşüşler moralleri epey bozdu.

Sosyal medya operasyonu söylentileri, Gübretaş hisselerinde yaşanan düşüşler, borsanın rakibi olan faizlerin artması derken kayıplar derinleşti. Pazartesi günü ise yüzde 4’e yakın bir düşüş oldu.

Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine göre 25 Aralık Pazartesi kapanışta yatırımcı sayısı 435 bin 429 kişi azalırken, pay senedi piyasa değeri 520 milyar lira düşüş gösterdi. Yatırımcı sayısı 31 Ekim’de 8,56 milyonla rekor kırmıştı.

Düşüşler dün de devam etti. 26 Aralık kapanış itibarıyla pay senedi yatırımcı sayısı 7,9 milyona geriledi. 22 Aralık Cuma günü 10,13 trilyon lira olan piyasa değeri 9,52 trilyon liraya indi.

MKK 26 Aralık Verileri
Kaynak: MKK

Haftanın ilk işlem gününde endekste yaşanan sert düşüşün bedeli ağır oldu. Yatırımcılar adeta borsadan kaçtı. 22 Aralık Cuma günü yatırımcı sayısı 8 milyon 486 bin 149’du. Bir günde yarım milyona yakın kişi borsayı terk ederken, 31 Ekim rekorundan da uzaklaşmış oldu.

GCM Yatırım Banner

Portföy yani piyasa değeri Eylül ayının sonunda 11,28 trilyon liraydı. Kasım’da 10,65 trilyon liraya, Ağustos’ta ise 9,59 trilyon liraya indi. Yatırımcı sayısı Ağustos ayında 6,26 milyon kişiydi. Şu an ise piyasa değeri açısından o döneme geri dönüldüğü görülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.