Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yatırımcı 2024’te Nelere Yatırım Yapacak? Uzman Açıkladı

Yatırım piyasaları için 2024 oldukça hareketli başladı. Altından dövize, mevduattan borsaya ve kripto paralara kadar birçok beklenti gelmeye devam ediyor.
Yatırımcı 2024’te Nelere Yatırım Yapacak? Uzman Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yatırımcıların bazıları 2024 yılı için büyük umutlar beslerken bazıları mevcut koşullara göre işlerin daha da kötüleşeceğine inanıyor. Ancak bu beklentilere benzer durumlar her yıl yaşanıyor. Bazı yatırımcı boğalara inanırken bazıları ayıların hakimiyetini benimsiyor. Öyle ya da böyle 2024 yılına başladık ve piyasalar oldukça hareketli günler geçiriyor.

Yılın ikinci haftasını geride bırakırken, Borsa İstanbul yön belirleme çalışmalarına devam ediyor. Döviz kurları ise TL karşısında ezici bir üstünlük kurarak rekor kırıyor. Altın fiyatları dolar endeksini takip ederken, jeopolitik riskler petrol piyasasını yükseltiyor. Yurt içinde mevduat faizleri oldukça yüksek olduğu için bazı yatırımcılar tüm bu karmaşadan uzak durup, parasını vadeli hesaplarda tutmaya başladı bile. Kripto paralar ise yüksek çıkışlarıyla ağız sulandırsa da riskleriyle güven yaratamıyor.

Parasını bir portföy sepetine yatırmak isteyen yatırımcı ise henüz bir yön belirleyebilmiş değil. Borsanın yön belirleyememesi, FED faiz politikası nedeniyle doların bir düşüp bir yükselmesi, altının da dolar endeksini takip etmesiyle bir kazanç gösterememesi bundaki en büyük etken. Ancak bu enstrümanların bir yön belirleyebilmesi için henüz çok erken. Merkez bankalarının yeni yılda politikalarına nasıl devam edeceğiyle ilgili bir kararın belirlenmesi için ilk toplantılar gözleniyor.

Tüm bu belirsizliklere rağmen “Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan bellidir” mantığıyla uzman isimler 2024 yılı için portföy tavsiyelerini yayınlıyor. Nasıl Bir Ekonomi kanalında yayımlanan Haftanın Stratejisi isimli programa konuk olan Deniz Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Örnek de portföy sepeti tavsiyesi veren uzman isimlerden biri oldu.

Cumhur Örnek, özellikle kısa vadeli mevduat konusunda endişelerini paylaşırken, özel sektör tahvillerine dikkat çekiyor. Mevduat faizlerinin enflasyonun düştüğü ortamda yüzde 25-30 düzeyinde kaldığını varsaydığı zaman özel sektör tahvillerinden yana bir trenin kaçmış olacağını belirtiyor.

GCM Yatırım Banner

Örnek, nakit açısından kısa vadeli mevduatın önemli olduğunu, ancak vadelerin yavaştan uzaması gerektiğini düşünüyor. Sektörel bazda ise bankacılık, çimento, ulaştırma ve gıda perakendede en verimli şekilde olabileceğini düşündüğünü de söylüyor.

Cumhur Örnek 2024 yılı için yatırımcı sepetinde yüzde 25 mevduat, yüzde 25 altın, yüzde 25 uzun vadeli özel sektör tahvili ve yüzde 25 borsa olabileceğini de dile getiriyor.

Örnek’in sepet tavsiyesi oldukça genel görünüyor. Altın için 2024 beklentileri oldukça iştah açıcı durumdayken, yorumlar sürekli takip edilen İslam Memiş gram altında 2024 zirvesinin 3000 lira olacağını tahmin ediyor.

Borsanın yeni bir ralli başlatıp başlatmayacağı bilinmiyor. Ancak 8000 puana doğru toparlanması ve bu sınırın üstünde yeniden kalıcı olması durumunda 10 bin puana doğru ilerleyeceği tahmin ediliyor.

Kripto para tarafında da yatırımcıların bu yıldan oldukça umutlu oldukları görülüyor. En önemli olaydan biri spot Bitcoin ETF kararıyken, dün SEC’ten onay geldi. Bitcoin ise aşırı tepki vermezken, bazı uzmanlar bu durumun mükemmel bir boğa tuzağı olduğunu dile getirdi. Bahsedildiği gibi dün 48 bin dolar direncini kıran BTC, daha fazla tutunamadı ve 45 bin dolar seviyelerine indi. ETH ise ETF onayı beklerken yükselişini sürdürüyor.

Uzun lafın kısası yatırımcı portföyünü oluşturmak için kritik seviyelerin takibine devam ediyor. Ayrıca bu karmaşa ortamında dengeli bir portföye yatırım yapmanın gerçeği öne çıkıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.