Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Spot ETF Mükemmel Bir Boğa Tuzağı!

Büyük bir heyecanla beklenen Bitcoin spot ETF onayının büyük bir çöküşe neden olabileceği söyleniyor. İşte yatırımcıların dikkat etmesi gereken olay!
Bitcoin Spot ETF Mükemmel Bir Boğa Tuzağı!
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasasında bir süredir spot Bitcoin ETF’lerinin SEC tarafından onaylanması bekleniyordu. Onay dün akşam gelirken, gözler Ethereum ETF’lerinin onaylanmasına çevrildi. Bitcoin yüzde 7’ye varan yükselişle 47 bin 500 dolar civarında gezerken, Ethereum fiyatı yüzde 13’e varan yükselişle 2650 doların üstünde seyrediyor.

Bir süredir onayın beklenmesinin asıl nedeni Bitcoin fiyatının 50 bin dolara tırmanmasıydı. Yani bitcoin yatırımcısının yüzünün yeniden güldürecek en önemli gelişme olarak takip ediliyordu. Bu gelişmeler beklenirken 48 bin doların üstünü birkaç kere test edildi. Ancak henüz bu seviyenin üstüne bir yerleşme gözlenmiyor. Üstelik bu durumun piyasada büyük bir çöküşe neden olabileceği söyleniyor.

Bitcoin fiyatı TSİ 16:00 sularında yüzde 6,25 yükselişle 47 bin 377,87 dolarda seyrediyor.
BTC Fiyatı - 11.01.2024
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Aslına bakılırsa bitcoin fiyatının onaya aşırı tepki vermediği açıkça görülüyor. Güçlü bir yükselişle işlem görüyor olsa da grafikte dik bir yükselişin çizilemediği dikkat çekiyor. Bu durum ise tarihi günün ardından boğaların bir dereceye kadar zayıflayabileceğine işaret ediyor.

SEC onayıyla birlikte çok sayıda piyasa analisti, milyarlarca dolarlık yeni bitcoin sahiplerinin yakında piyasaya akabileceği için bitcoin boğa koşusunun başladığına inanıyor. Buna karşın önümüzdeki birkaç hafta için fiyat hareketinin aşağı yönlü olabileceği de düşünülüyor. Düşüş öncesinde 48 bin doların üzerinde kısa süreli bir yükselişin mümkün olacağı, ancak devamında düşüş görüleceği söyleniyor.

Coinpedia’da yer alan bilgilere göre; düşüşün ana nedeni, söylentilerin satın alınması ve bunun satış rallisini tetikleyebilecek olması. Rekor öncesinde son büyük direncin 48 bin dolar olduğu ve fiyatın bu seviyelere ulaştığı görülüyor. Dolayısıyla balinaların çok önceden yaptığı alımlardan artık kâra geçmek isteyebileceği görülüyor. Kısaca spot Bitcoin ETF onayının mükemmel bir boğa tuzağı olması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Bu kapsamda potansiyel olarak 40 bin doların altında ve 30 bin dolara kadar inebilecek bir düşüş hedefi bulunuyor. Ancak Bitcoin’in haftayı 50 bin doların üstünde kapatması, yani 48 bin dolarlık direnci kırması halinde düşüş senaryosunun geçersiz kalabileceği de bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.