Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yatırım Çekmek İsteyen AB Stopaj Kurallarını Değiştirecek

Avrupa Birliği, yatırımların artırılması ve sermaye piyasasının geliştirilmesi kapsamında stopaj vergisi sisteminde değişiklik için hazırlanıyor.
Yatırım Çekmek İsteyen AB Stopaj Kurallarını Değiştirecek
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, yatırımları artırmak ve sermaye piyasasını geliştirmek için stopaj vergi sisteminde değişiklik yapmak için hazırlanıyor. Komisyon, stopaj vergisi prosedürlerinin daha etkili ve güvenli hale gelmesi için yeni kurallar içeren düzenleme teklifi duyurdu.

Ortak bir AB dijital vergi dairesi sertifikasının geliştirileceğine işaret Anadolu Ajansı (AA), sertifika ile stopaj vergisi indirim işlemlerinin daha hızlı ve verimli hale getirileceği belirtildi.

AB ülkelerinin bazılarında yatırım portföyüne sahip kişilerin, aynı takvim yılı içinde birkaç iadeyi geri almak için yalnızca bir dijital vergi ikametgah sertifikasını kullanacağı paylaşıldı.

İki Stopaj Vergi Sistemi Arasında Tercih Yapılacak

AB ülkeleri arasında farklılık gösteren stopaj vergisi prosedürlerinin standart hale getirileceğine işaret edilerek, üye ülkelerin iki stopaj vergi sistemi arasında tercihte bulunacağı kaydedildi.

“Kaynağında indirim” prosedürü kapsamıyla temettü veya faizin ödenmesi sırasında uygulanan vergi oranının doğrudan çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması hükümlerindeki kurallara tabi olacağı aktarıldı. Söz konusu durumla hisse senetlerine temettü ödendiği anda uygun stopaj oranı kesileceği eklendi.

GCM Yatırım Banner

AB’nin diğer bir seçeneği olan “hızlı iade” prosedürüyle ilk ödeme, temettü veya faizin ödendiği üye ülkedeki stopaj vergisi oranının dikkate alınacağının altı çizildi. Fazla ödenen vergilerinse 50 gün içinde iade edileceği söylendi.

Yeni Sistem ile Adil Vergilendirmeye Teşvik Edilecek

Yeni stopaj vergisi sistemi ile adil vergilendirmeyi teşvik edileceği öne sürülerek, vergi kaçakçılığıyla mücadelenin böylece güçlendirilecek ve AB ülkelerine yatırımı destekleyeceği savunuldu.

Şu anda AB ülkelerindeki stopaj vergi işlemlerinin ciddi farklılık gösterdiğinin bilgisini veren AA, stopaj iade prosedürlerinin genellikle uzun ve maliyetli bir süreç içerdiği için yatırımcıları caydırdığını belirtti.

AB Komisyonu tarafından açıklanan yeni kurallarınsa üye ülkelerin onayının ardından 2027 yılı başında yürürlüğe gireceği tahmin ediliyor.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın