Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yaş Meyve Sebze İhracatı Artıyor: Yeni Rakam 2,5 Milyar Dolar

8 aylık dönemde yaş meyve sebze ihracatında rekor denemeleri sürdü. Detaylar haberde...
Yaş Meyve Sebze İhracatı Artıyor: Yeni Rakam 2,5 Milyar Dolar
HABER GİRİŞ

Ekonomi yönetiminden ihracatçılar için destek açıklamaları sürerken yaş meyve sebze ihracatında rekor seviyelere imza atıldı. Türkiye, yaş meyve sebze ihracatında 2023 yılının 8 aylık döneminde 2 milyar doların üzerinde gelir elde etti.

Sektörün ihracatı Ocak-Ağustos 2023 döneminde yüzde 16’lık artışla 1 milyar 764 milyon dolardan 2 milyar 50 milyon dolara yükseldi.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği üyeleri, 2 milyar 50 milyon dolarlık ihracat performansının 202 milyon dolarlık payını oluşturdu.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, yaptığı açıklamada yer aldıkları sektörde 8 aylık dönemler baz alındığında tarihin en yüksek ihracat rakamına ulaştıklarını söyledi.

Orta Vadeli Program’da (OVP) belirlenen ihracat hedefine atıf yaparak, “2026 yılı sonu için ihracat hedefimiz 302,2 milyar dolar olarak belirlendi. Yaş meyve sebze sektörü olarak üreticiler, tüccarlar ve ihracatçılar birlikte hareket ederek zincirin tüm halkaları üzerimize düşeni fazlasıyla yerine getirerek 2026 yılında 5 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Rusya ve Domates Birinci

İhracat rakamlarında öne çıkan ürün domates oldu. 2023 yılının 8 aylık döneminde domates ihracatı 351 milyon dolara ulaştı.

Ocak-Ağustos 2022 döneminde 169 milyon dolar olan domates ihracatı 2023 yılının aynı döneminde yüzde 36’lık artışla 229 milyon dolar oldu.

Yaş meyve sebze sektöründe en çok ihracat yapılan ülke 588 milyon dolarla Rusya oldu. Rusya’yı yüzde 42’lik ihracat artışıyla ve 241 milyon dolarlık rakamla Almanya takip etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.