Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Başkanı: İhracatçılarımızın Finansman Erişimine Öncelik Veriyoruz

TCMB'nin reeskont kredisi için bankaların günlük limitini 3 milyar TL'ye çıkarması hakkında konuşan Başkan Erkan, ihracatçılara desteği vurguladı.
TCMB Başkanı: İhracatçılarımızın Finansman Erişimine Öncelik Veriyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, TCMB’nin reeskont kredisi için bankaların günlük limitini 1,5 milyar liradan 3 milyar liraya çıkarması hakkında açıklama yaptı.

Erkan “Dezenflasyonun en kısa sürede tesisi için seçici kredi sıkılaştırmasıyla birlikte yol haritamızı kararlılıkla uyguluyoruz. Dezenflasyona geçiş sürecinde cari dengeye katkı sağlayan ihracatçılarımızın finansmana erişimine öncelik veriyoruz.” ifadesini kullanırken, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) yapılan açıklamaya göre söz konusu adım ihracatçılar tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı.

TCMB Başkanı Erkan, istihdam ve ihracattaki artışa önemli katkı sağlayan KOBİ’lerin reeskont kredilerindeki payının artmasını destekleyici uygulamalara devam edeceklerini belirtti.

İhracatçıların finansman arayışıyla zaman kaybetmek yerine üretime ve ihracata odaklanabileceklerini söyledi.

TİM Başkanı: Kredi Limitinin Artırılmasıyla Büyük Bir Sorun Aşıldı

TİM Başkanı Mustafa Gültepe reeskont kredi limitlerinin artırılması ile önemli bir sorunun aşıldığını söyledi. Bundan sonra üretime ve ihracata daha çok odaklanabileceklerini ifade eden Gültepe, ihracatçıların uzun zamandan beri uygun koşullarda finansmana erişimde sıkıntı yaşadığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Yeni ekonomi yönetiminin bu konuda önemli adımlar attığını dile getirerek, “Süreç Eximbank kredilerinde ihracatçı için 70 milyar liralık ek destek sağlanmasıyla başlamıştı. Ancak bizim için asıl önemli olan Merkez Bankası’nın reeskont kredisi için bankaların günlük limitini artırmasıydı. Nitekim 20 Temmuz’da reeskont kredisi limiti 5 kat artırılarak 300 milyon liradan 1,5 milyar liraya çıkarıldı. Reeskont kredisi limitleri, bugün de 2 kat artırılarak 3 milyar TL’ye yükseltildi. Yani 1,5 ay önce sadece 300 milyon lira olan günlük reeskont kredisi limitinde 10 kat artış sağlanmış oldu.” dedi.

Bakan Şimşek’ten de Konuya Dair Açıklama Geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda üç aylık bir sürede ihracatçıların günlük kredi limitini 10 katına çıkardıklarını ve bunun ihracatı  önceliklendirme konusunda ne kadar ciddi olduklarının göstergesi olduğunu söyledi.

Kalıcı refah artışı için daha çok ihracat odaklı yatırım yapılması gerektiğini ifade eden Şimşek, “Orta vadede fiyat istikrarını sağlayarak şirketlerimizin küresel piyasalarda sermaye benzeri krediye erişimini sağlayacağız.” ifadesini kullandı.
(Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.