Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yapılandırma EYT Dahilindeki Prim Borçlarını Kapsamayacak

Yapılandırma paketi ile sigorta primlerine dair borcu olan işverenlerin avantajlı bir konuma sahip olacağı açıklandı. Detaylar haberde...
Yapılandırma EYT Dahilindeki Prim Borçlarını Kapsamayacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yapılandırma paketinin emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) dahilindeki pirim borçlarını kapsamayacağı ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanı Vedat Bilgin’den açıklama gelmişti. Konuya yönelik bir değerlendirme ise Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin’den geldi.

Öğretim Görevlisi Zengin TRT Haber’e açıklamada bulunarak, yapılandırmanın sigorta primleri açısından olduğunu belirtti. İşverenin sigorta primlerine dair borcu varsa bu borçlarda yapılandırmaya gidip avantajlı bir konumda olabileceğini söyledi.

Bakan Bilgin’in EYT hakkındaki son açıklamasına değinen Zengin, bir sigortalının şu kadar güne ihtiyacım var ben bunu yapılandırma kapsamında borçlanıp gün almak istiyorum diye bir şey söylemediğini aktardı.

Zengin, “ EYT kapsamı dediğimiz kişinin kendi sigorta prim gün sayısını artırma imkanları yasada sayılıyor. Askerlik, doğum, yurt dışı gibi borçlanma türleri.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Bu gelişmelerin öncesine EYT düzenlemesinden milletvekillerinin de faydalanmak istendiği açıklandı. Milletvekillerinin 2 yıllık vekil şartı olamadan düzenlemeden faydalanma niyetinde oldukları ifade edildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın