Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yapılandırma EYT Dahilindeki Prim Borçlarını Kapsamayacak

Yapılandırma paketi ile sigorta primlerine dair borcu olan işverenlerin avantajlı bir konuma sahip olacağı açıklandı. Detaylar haberde...
Yapılandırma EYT Dahilindeki Prim Borçlarını Kapsamayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Yapılandırma paketinin emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) dahilindeki pirim borçlarını kapsamayacağı ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanı Vedat Bilgin’den açıklama gelmişti. Konuya yönelik bir değerlendirme ise Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin’den geldi.

Öğretim Görevlisi Zengin TRT Haber’e açıklamada bulunarak, yapılandırmanın sigorta primleri açısından olduğunu belirtti. İşverenin sigorta primlerine dair borcu varsa bu borçlarda yapılandırmaya gidip avantajlı bir konumda olabileceğini söyledi.

Bakan Bilgin’in EYT hakkındaki son açıklamasına değinen Zengin, bir sigortalının şu kadar güne ihtiyacım var ben bunu yapılandırma kapsamında borçlanıp gün almak istiyorum diye bir şey söylemediğini aktardı.

Zengin, “ EYT kapsamı dediğimiz kişinin kendi sigorta prim gün sayısını artırma imkanları yasada sayılıyor. Askerlik, doğum, yurt dışı gibi borçlanma türleri.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Bu gelişmelerin öncesine EYT düzenlemesinden milletvekillerinin de faydalanmak istendiği açıklandı. Milletvekillerinin 2 yıllık vekil şartı olamadan düzenlemeden faydalanma niyetinde oldukları ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu