Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EYT Ne Zaman Meclis’e Gelecek? Bakan Bilgin Açıkladı!

Bakan Bilgin, EYT'ye yönelik konuşarak, düzenlemenin Meclis'e geleceği tarih ile ilgili açıklama yaptı. Detaylar haberde...
EYT Ne Zaman Meclis’e Gelecek? Bakan Bilgin Açıkladı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) hakkında açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleşen kabine toplantısı sonrasında açıklama yaptı.

Milyon dört gözle EYT düzenlemesinin yasalaşacağı tarihi beklerken Bakan Bilgin konuya yönelik son gelişmeleri paylaştı.

Bilgin, EYT’nin bu hafta Meclis’e geleceğini tahmin ettiğini söyledi. “Çünkü grupta milletvekilleriyle görüşüyorlar. Grubumuz tümüyle üzerinde konuştuklarını kanun teklifi haline dönüştürüp komisyonda tartışacaklar.” açıklamasında bulundu.

Düzenlemenin içeriğinde herhangi bir şeyin değişmeyeceğini belirten Bilgin, EYT’nin maliyetinin bu yıl 120-150 milyar lira olduğunu ifade etti. Konuşulan rakamların doğru olmadığını ifade etti.

Bilgin, “Rakamlar bizde, hesap bizde. Ben 150 milyar diyorum ama maksimum olabilecek şeyi diyorum. 120-150 milyar arasında değişebilir. Çünkü kaç kişi müracaat edecek bilmiyorsunuz.” diyerek konuştu.

GCM Yatırım Banner

EYT Borçlanması Yapılandırma İçinde Değil

Prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili konuşan Bilgin, EYT kapsamındaki borçlanmaların bu kapsam içinde olmadığını aktardı. Onun borçlanmasını meri kanuna bağlı olduğunu bildirdi.

Vedat Bilgin, “5000, 9000 prim gününü dolduramıyorum ya da 1000 gün eksiğim var yapılandırayım’ diyemezsin. Mevcut kanunda 1000 gün eksiğin varsa çalışacaksın. Böyle bir borçlanma yok.” diyerek konuştu.

EYT’ye yönelik en son açıklama AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu’ndan gelmişti. Kanunun Şubat ayı içerisinde yaşlaşacağını duyurmuştu. EYT’lilerin ilk maaşı Mart ayında alacaklarını açıklamıştı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın