Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EYT Yasasında Vekiller Kendileri için Özel Düzenleme İstiyor

Meclis’e gelmesi beklenen EYT düzenlemesini vekiller de dört gözle bekliyor. Milletvekillerinin yasadan faydalanmak için özel madde talep ettiği öğrenildi.
EYT Yasasında Vekiller Kendileri için Özel Düzenleme İstiyor
HABER GİRİŞ

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin Meclis’e getirilmesine sayılı günler kala milletvekillerinin talebine ilişkin yeni bir kulis bilgisi paylaşıldı. Emekli maaşlarında bir yılda 33 bin liralık artış yaşayan milletvekillerinin EYT düzenlemesinden faydalanmak istedikleri öğrenildi.

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, 147 gün görev yapan kimi milletvekillerinin 2 yıllık vekillik şartı olmadan düzenlemeden faydalanma niyetinde olduklarını ve kendileri için madde hazırlanmasını istediklerini yazdı.

Geçen hafta Cuma günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile AK Parti Grubu arasında düzenlenen toplantıda EYT düzenlemesi genel hatlarıyla ele alındı. Ancak kamuoyuna bilgi paylaşılmadı.

Kulis bilgilerine göre 7 Haziran 2015 – 1 Kasım 2015 tarihlerini kapsayan ve iki kere düzenlenen genel seçimlerde 25. Yasama Dönemi’nde 147 gün milletvekilliği yapanlar özlük hakları için özel istekte bulundu.

74 Kişi Özel Madde Bekliyor

Milletvekillerinin emekli olması için en az 2 yıl süreyle görevde bulunma şartının 25. Yasama Dönemi ile çakışması nedeniyle vekillerin emeklilik hakkı elde etmesinde ihtilaf söz konusu oldu.

GCM Yatırım Banner

25. Yasama Dönemi’nde 147 gün görev aldıktan sonra vekil seçilemeyenlerin 2 yıl şartını tamamlayamaması durumu ortaya çıktı.

Emekli milletvekili haklarından yararlanamayanların 2 yıl vekillik şartının ortadan kaldırılmasını istedikleri aktarıldı.

25. Yasama Dönemi’nde yaklaşık 5 ay görev aldıktan sonra vekil seçilemeyen toplam 74 kişi olduğu bilgisi paylaşıldı.

“Can Güvenliğimiz Yok”

EYT için özel ayarlama bekleyenlerin ölüm sonrası yakınlarına bağlanacak maaşlar hakkında da şikayet ettikleri öğrenildi.

5510 Sayılı Kanun’un 43. Maddesinin 7’nci fıkrasına göre görevi sırasında ya da sonrasında vefat edenlerin birinci derece yakınlarına ölüm aylığı bağlandığında 2 yıl görev şartının aranmadığı biliniyor.

Bu nedenle, hayatta olan milletvekillerinin 2 yıl şartını tamamlamadıkları için emekli aylığı alamadığı ancak ölüm durumlarında yakınlarına maaş bağlanacağı durumunu eleştirenlerin, “Eşlerimiz için ölümüz canlı olmamızdan daha değerli” şeklinde savunma yaptığı aktarıldı.

Dokunulmazlığı ve çoğu meslek grubuna göre çok sayıda ayrıcalığı olan milletvekillerinin, “Can güvenliğimiz yok” dedikleri öğrenildi.

Emekli Vekillerin Aylığı Bir Yılda Yüzde 176 Zamlandı

Milletvekilleri yakın zamanda zamlı emekli maaşlarıyla ilgili gündeme gelmiş, en düşük emekli aylığı 3 bin lira zamlanırken, emekli milletvekillerinin aylığı bir yılda 33 bin 110 lira artmıştı.

Son zamla birlikte emekli vekillerin aylığı, Cumhurbaşkanı emeklisinin aylığını geçmişti.

2023 yılı için alınan zam kararı sonrası milletvekillerinin maaşı 56 bin 445 liradan 73 bin 379 liraya, emekli aylıkları ise 39 bin liradan 51 bin 970 liraya çıkarılmıştı.

Böylece son bir yılda milletvekili emekli aylıklarına yapılan zam oranı yüzde 176 olarak kayda geçmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.